Recepta na łupież u psa

Masz pięknego psa, którym zachwycają się wszyscy sąsiedzi. Karmisz go najlepszymi karmami i regularnie czeszesz. Niestety cały efekt psują małe, białe łuski zwane łupieżem. Skąd się wziął i jak z nim walczyć?! 

Źródło: Shutterstock

Stres

Zdarza się, że psy mają różne problemy: ślinią się, włosy im wypadają, mają łupież, a wszystko to z powodu …stresu. Często właściciele czworonogów nie zdają sobie sprawy jakie skutki przynosi zszargana psia psychika. Powody stresu mogą być przeróżne: pojawienie się dziecka w domu, zmiana otoczenia, nowy pies w sąsiedztwie czy nawet smycz, która źle się psu kojarzy. Nie ma jednej reguły jak z tym walczyć. Połowę sukcesu stanowi odkrycie źródła strachu i niepokoju. Jeśli to możliwe spróbuj usunąć czynnik stresogenny, a jeśli nie, to możesz próbować psa przyzwyczaić i oswoić za źródłem stresu. Niestety, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakresu psiego behawioryzmu, lepiej zastanów się nad zatrudnieniem specjalisty, który wskaże Ci sposoby na pozbycie się problemu.

Zła dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dobrego wyglądu psa. Od niej zależy dobra kondycja włosów, skóry, paznokci czy nawet zębów. Niestety tutaj też nie ma reguły, co należy podawać psu. Jest duże zróżnicowanie miedzy rasami, a nawet w obrębie rasy. Przede wszystkim należy pamiętać, że psy to zwierzęta mięsożerne. Jeśli nie chcecie podawać mu gotowanego jedzenia (oczywiście absolutnie pozbawionego soli i przypraw), to musicie zastąpić je jedzeniem, które dostarczy psiemu organizmowi tych samych składników i witamin, co mięso. Kupując suchą karmę dla psa, koniecznie czytajcie jej skład. Niestety najtańsze karmy są też najgorsze. Mają w sobie najmniej substancji odżywczych. W takich karmach może znajdować się na przykład przemielona słoma czy „mięso” ostatniej kategorii – czyli odpady nienadające się do żadnego innego przetworzenia w celach spożywczych. Zdarzają się i znacznie gorsze składniki, a jeśli chcecie się przekonać jakie, to wybierzcie się do fabryki na wycieczkę. Jeśli to niemożliwe, to poczytajcie fora internetowe. Zdarza się, że pracownicy firm dzielą się informacjami o tym jak i z czego powstaje dana karma. Czasem od tych informacji włos się jeży na głowie.

Witaminy

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Zdarza się, że podajemy psu dobrą karmę, ale brakuje w niej odpowiednich witamin. Z powodu ich braku może się pojawić na przykład łupież. W sklepach zoologicznych dostępnych jest całkiem sporo preparatów i przekąsek dla psa, bogatych w konkretne witaminy. Najlepiej porozmawiaj ze sprzedawcą i wyjaśnij mu, jaki problem ma twój pies. Na konkretną dolegliwość powinien zaproponować konkretny zestaw witamin. Można też kupić preparat, który ma w sobie zestaw kilku lub kilkunastu witamin i podawać go zapobiegawczo.

Tłuszcze

Jeśli mimo podawania dobrej karmy i witamin twój pies wciąż ma problemy ze skórą, być może musisz wzbogacić jego dietę w tłuszcze. Powinny sprawić, że skóra twojego pupila nie będzie tak wyschnięta jak do tej pory. Natłuszczona skóra nie produkuje łupieżu.

Metody naturalne

Siemię lniane – jego dobroczynne właściwości znały już nasze babcie i prababcie. Siemię lniane to nasiona lnu, które po zalaniu woda pęcznieją i otaczają się śluzem. Są bogate w kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminę E i witaminy z grupy B, a także magnez, wapń, żelazo i cynk. Mają całe mnóstwo zastosowań – pomagają powstrzymać biegunkę, zapobiegają wczesnym objawom demencji starczej, przynoszą ulgę osobom, które mają wrzody żołądka i przede wszystkim – świetnie nawilżają suche włosy, dlatego często dodawane są jako składnik szamponów. Jeśli włosy i skóra psa będą nawilżone, problem łupieżu powinien zniknąć lub przynajmniej zmniejszyć się.

Ciężka artyleria – szampon

Zastosowałeś poprzednie rady i wciąż nie potrafisz pozbyć się łupieżu? Wykąp psa w szamponie przeciwłupieżowym. W sklepach sporo jest tego rodzaju specyfików. Niektóre z nich mogą mieć dodatkowe funkcje jak przywracanie jedwabistości sierści, ułatwianie rozczesywania i inne. Dodatkowo przeznaczone mogą być dla konkretnego rodzaju sierści – długiej, krótkiej, jasnej, ciemnej czy szczenięcej. Kupując szampon przeciwłupieżowy sprawdź wszystkie jego właściwości i postaraj się, żeby był jak najlepiej dobrany do potrzeb twojego czworonoga.

Alergia

Jeśli czytasz ten akapit to znaczy, że chyba wciąż nie pozbyłeś się problemu. Twój pies może mieć alergię na coś znajdującego się w jego otoczeniu. Taka alergia również może objawiać się poprzez łupież. Może to być na przykład alergia na szampon - zmień go i sprawdź czy problem dalej występuje. Może to też być alergia pokarmowa, na jakiś składnik jedzenia. Możesz zmienić na jakiś czas karmę i również sprawdzić czy problem ustąpił. Nie spodziewaj się efektów już pierwszego dnia. Będziesz musiał poczekać na nie minimum tydzień.

Choroby skóry, grzyby

Warto w trakcie podejmowanych prób leczenia wybrać się z psem do specjalisty i pobrać wymaz ze skóry. Wyniki takiego badania będą gotowe dopiero po kilku dniach, więc w międzyczasie wypróbuj inne metody pozbywania się łupieżu. Jeśli twój pies ma jakąś chorobę skóry, bądź zaatakowały go grzyby i pasożyty, będzie trzeba skorzystać z pomocy weterynarza. Nie obejdzie się bez zastrzyków, tabletek i kąpieli w specjalnych środkach.