Mój pies ma zaparcie

Zaparcia u psa to powszechny problem, z którym spotyka się wielu właścicieli czworonożnych przyjaciół. Zaparcia to problem, który w dużej mierze dotyczy kotów ze względu na częstość czyszczenia futerka i połykania go, jednak także psy mogą stracić radość i chęć do zabawy przez ten problem. Dlaczego dochodzi do zaparć u psów? W jaki sposób można skutecznie sobie z nimi radzić? Kiedy warto udać się do weterynarza celem konsultacji i wdrożenia leczenia?

Źródło: https://pixabay.com/

Skąd się biorą zaparcia?

Jeżeli pies nie może zrobić kupy, wówczas jest to sygnał ostrzegawczy dla właściciela, że w przewodzie pokarmowym psa dzieje się coś złego. Zatwardzenie u psa wiążę się najczęściej z tym, że pies się wierci i napina w charakterystyczny sposób. Zaparcia to stan, w którym zalegające w przewodzie pokarmowym resztki jedzenia uniemożliwiają psu wydalenie treści pokarmowej. Dla psa taka defekacja jest najczęściej niezwykle męcząca i niejednokrotnie bolesna. W celu wydalenia pies napina ciało i przyjmuje charakterystyczną pozycję, jednak defekacja nie jest możliwa. Zatwardzenie  psa może mieć charakter incydentalny lub może mieć charakter chroniczny. W przypadku drugiej opcji niejednokrotnie dochodzić może do szeregu chorób, co martwi właścicieli i sprawia, że kontaktują się oni z weterynarzem. 

Zatwardzenie u psa- Co możemy zrobić?

Hasło ''co dać psu na zatwardzenie domowe sposoby'' to jedno z najczęściej wybieranych haseł w przypadku czworonożnych przyjaciół. Podkreśla to powszechność problemu. Jeżeli pies nie może się wypróżnić przez około 24 godziny, nie ma powodu do niepokoju i strachu. Jeżeli oprócz zatwardzenia właściciel zauważy dodatkowe objawy, jak osłabienie, czy smutek, należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Niestety w takich sytuacjach pies może odczuwać dolegliwości bólowe, dlatego konieczna może okazać się interwencja specjalisty. Zatwardzenie u psa świadczy o jego problemach związanych z układem pokarmowym. Ustalenie źródła problemów z trawieniem to klucz do sukcesu, jednak w warunkach domowych właściciel często może mieć problemy z taką diagnozą. Diagnoza musi iść w parze z czynnościami leczenia objawowego. 

Co podać psu na zatwardzenie? - domowe sposoby

Podanie czopka

Skuteczną metodą w walce z zatwardzeniem u psa może okazać się podanie czopka doodbytniczego, który został przepisany przez lekarza weterynarii. Wielu specjalistów przepisuje takie środki na życzenie, bez konieczności wizyty w gabinecie. Czopki zawierają w składzie substancje rozmiękczające oraz glicerynę, dlatego usunięcie treści pokarmowej stanie się znacznie szybsze i skuteczne. W sieci można znaleźć informacje, które wskazują na to, aby w sytuacji zaparcia podać psu mleko. Przed przystąpieniem do czynności warto jednak poprosić o radę lekarza weterynarii, a najlepiej od razu podać psu suplementy diety absorbujące wodę i doprowadzające do rozmiękczenia kału. Profilaktycznie psu warto dodawać do karmy także błonnik, który należy podawać wraz z dużymi ilościami wody. W celu eliminacji zaparć u psa warto rozważyć także wdrożenie do diety prebiotyków i probiotyków, które będą pełniły funkcję osłonki i wymiatacza zanieczyszczeń z układu pokarmowego.

Zmiana diety

Jeżeli pies nie może zrobić kupy, jest to sygnał dla właściciela, iż warto zmienić nawyki żywieniowe i sposób żywienia pupila. Bardzo często za problemy związane z wydalaniem odpowiedzialne są zboża, które w dużej ilości dodawane są do karm. W celu eliminacji problemów trawiennych zaleca się stosowanie wysokobiałkowych karm, w których znajduje się duża zawartość mięsa, natomiast skład całkowicie pozbawiony jest sztucznych zapychaczy w postaci zbóż. Dodatkowo należy pamiętać także o tym, aby pies dużo pił. Zalecane jest także, aby w diecie psa znalazła się pełnoporcjowa karma mokra z zawartością wody minimum 75%. W wielu przypadkach zmiana żywienia daje efekty, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Weterynarz nierzadko podaje także leki przeciwbólowe i rozkurczowe, aby defekacja mogła nastąpić szybciej. 

Większa aktywność ruchowa

Na zaparcia szczególnie narażone są psy z nadwagą i psy z niewielką ilością ruchu w ciągu dnia. Warto zaznaczyć, że aktywność ruchowa sprzyja perystaltyce jelit. U zwierząt nieaktywnych dostrzega się problemy z jelitami, co może doprowadzić nie tylko do zaparć, ale także do upośledzenia pracy układu trawiennego. W sytuacji, kiedy pies jest leniwy i nie ma ochoty na wyjście, wato zachęcić go zabawą i sprawić, aby jak najwięcej przebywał na świeżym powietrzu. Wspólny spacer pozwoli mu odkrywać świat oraz poznawać nowe miejsca. 

Woda

Problemy z zaparciem dotyczą także psów, które mało piją. W siec dostępne są miski oraz urządzenia zachęcające psa do picia większej ilości wody. Warto je zakupić. 

Zaparcia u psa- kiedy wybrać się do lekarza?

Do weterynarza należy zgłosić się niezwłocznie w momencie, kiedy ostatnie wypróżnienie odbyło się ponad 24 godziny temu lub w momencie, kiedy czas ten nie upłynął, jednak pies jest widocznie smutny i osowiały. W jaki sposób lekarz weterynarii pomaga psu w wypróżnieniu? Zabieg może polegać na wykonaniu lewatywy, czyli wypłukaniu treści pokarmowej za pomocą specjalnej rurki wprowadzanej do odbytu psa. Próby pomocy mogą polegać także na podaniu olejku (np. parafiny). Oprócz tego nierzadko stosowane są także leki, których zadaniem jest rozluźnienie stolca, dzięki czemu może zostać on wydalony łatwiej i szybciej. Po wykonaniu zabiegu z pewnością lekarz podpowie, jaki system żywienia i jaka karma będzie najlepsza dla rasy i wielkości naszego psa. Zadaniem właściciela jest baczne słuchanie zaleceń i późniejsze stosowanie się do ich treści. Zdrowie i życie pupila jest przecież najważniejsze! Do weterynarza należy zwrócić się niezwłoczne także w przypadku, kiedy pies wymiotuje. Może oznaczać to możliwość połknięcia przez psa przedmiotu, który utrudnia wypróżnienie. Najczęściej w gabinecie przed przystąpieniem do interwencji wykonywane jest zdjęcie RTG w celu określenia tego, czy jakiś przedmiot został połknięty przez psa.