Psia motoryka i mięśnie

Ruch to dla każdego ssaka naturalny stan. Pies, z natury dynamiczny i skoczny, ma układ mięśniowy przystosowany do aktywnego życia. Niektóre z jego mięśni są bardzo wyspecjalizowane.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Pies ma ogromną liczbę wytrzymałych mięśni. Każdy z nich ma odpowiednie przeznaczenie i pełni różne funkcje. Mięśnie stanowią czynny aparat ruchu, dzięki nim poruszany jest cały układ kostny, i nie tylko. Np. żeby pies mógł poruszać samymi uszami, składać je, obracać czy podnosić używa ponad 18 albo i więcej mięśni! Także mimika psa jest o wiele bogatsza od kociej.

Najważniejsze mięśnie psiej głowy odpowiadają między innymi za poruszanie żuchwą, dalej mamy mięśnie skroniowe oraz policzkowe. To właśnie one pozwalają czworonogowi na zaciśnięcie zębów z ogromną siłą, nawet powyżej 200 kilogramów na centymetr kwadratowy. Psi układ mięśniowy daje zwierzęciu także możliwość pokonywania dużych dystansów i wykonywania imponujących, czasem wręcz spektakularnych skoków.

Jak porusza się pies?

Pies porusza się na trzy sposoby:

  • chód, jest to najwolniejszy ze sposobów poruszania się psa, w tym rodzaju trzy łapy psa stykają się z podłożem;
  • trucht, to sposób poruszania się najbardziej charakterystyczny dla ras myśliwskich oraz psów pasterskich, łapy psa działają naprzemiennie: przednia prawa i tylna lewa, a pies nigdy nie znajduje się w fazie zawieszenia;
  • galop, to najszybszy sposób poruszania się, tu w odróżnieniu od truchtu, następuje faza zawieszenia czyli żadna z łap nie dotyka podłoża.

Istnieje jeszcze jeden sposób poruszania się psa, występuje on rzadko, jest naturalnie charakterystyczny dla niektórych ras jak owczarek niemiecki czy cane corso, ale w innych przypadkach na ogół oznacza problemy neurologiczne. To inochód. Polega na tym, że łapy psa poruszają się równolegle, czyli prawa przednia i prawa tylna.

Każdy sposób poruszania się psa angażuje różne jego partie mięśniowe. Wszystko zależy od tego, co zamierza zrobić pies: biec, polować, spacerować czy przejść krótki dystans najwolniej jak się da. Niezależnie od rodzaju poruszania się jaki wybierze, pies w ruchu zawsze wygląda świetnie. A ruch to nic innego jak doskonały sposób na utrzymanie mięśni w dobrej formie!

 

Źródło: Pierre Rousselt-Blanc, Larousse, Larousse Paris 2006