Psia dieta: Schorzenia gardła i przełyku

Schorzenia przełyku i gardła nie tylko utrudniają psom jedzenie, ale i sprawiają ból. Głodówka nie jest dobrym rozwiązaniem dla chorego psa, któremu grozi osłabienie. Starannie dobrana dieta przyspiesza proces leczenia i łagodzi objawy.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Bardzo ważnym w dietetyce weterynaryjnej zagadnieniem są diety dla psów z zaburzeniami żołądkowo- jelitowymi, niewydolnością wątroby czy trzustki, lub z innymi schorzeniami układu pokarmowego. Problemy mogą dotyczyć każdego odcinka od jamy ustnej, poprzez przełyk, żołądek do jelit, a także stanowiących część układu pokarmowego gruczołów: wątroby czy trzustki. W jamie ustnej najczęstsze są choroby przyzębia, urazy skutkujące zapaleniem miazgi zębowej i tworzenia się ropnia przywierzchołkowego, w jej obrębie mogą występować również złośliwe i łagodne nowotwory.

Gdy zaburzenia zdrowia są wynikiem problemu umiejscowionego w jamie ustnej, należy przestrzegać pewnych zasad żywieniowych: początkowo należy podawać pokarm o różnym stopniu gęstości do ciekłego włącznie (kleik), co pozwoli określić z jedzenia, pod jaką postacią pies mimo bólu może korzystać, dzienną porcję powinno się podzielić na kilka mniejszych posiłków, posiłki muszą odznaczać się wysokimi walorami smakowymi, być lekkostrawne, ale kaloryczne. Po jedzeniu należy wypłukać jamę ustną psa, gdyż resztki pokarmu nie powinny zalegać między zębami i w kącikach warg, aby nie namnażały się bakterie.

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele środków mających pomagać utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Mogą to być pasy i żele do mycia zębów, gryzaki dla psów, a także specjalistyczne diety i ich suplementy. Celem ich stosowania jest higiena jamy ustnej, ograniczenie powstawania płytki oraz kamienia nazębnego i zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi z pyska u psa..

Gdy zaburzenia pokarmowe wynikają z nieprawidłowości zlokalizowanych w gardle bądź przełyku pies powinien jeść z miski znajdującej się na podwyższeniu, aby pokarm swobodnie przechodził przez przełyk, po zjedzeniu należy zwierzę przytrzymać z głową w górze przez kilka minut, aby resztki pokarmu opuściły przełyk. Podawany pokarm musi być łatwostrawny (ponad 90% strawności), dodatkowo psom z zaburzeniami perystaltyki należy podać karmę o zawartości tłuszczu ponad 25%, a w przypadku zapalenia gardła karma powinna zawierać nie więcej niż 15% tłuszczu. Jako, że białko pobudza napięcie zwieracza żołądkowo- przełykowego, jego udział w dziennej dawce powinien przekraczać 25%.