Przygotuj kota na narodziny twojego dziecka

Pojawienie się nowego członka rodziny oznacza wielką zmianę nie tylko dla jego rodziców i rodzeństwa, ale również dla kota, który z nimi żyje pod jednym dachem. Ten zwykle traktowany jest właśnie jak małe dziecko – poświęca mu się tyle samo czasu, energii i pieniędzy, co niemowlakowi. To zmienia się, gdy przychodzi na świat nowy członek rodziny i dlatego dobrze jest przygotować pupila na nowa sytuację.

Źródło: Shutterstock

Zacznij od wizyty u weterynarza, podczas której sprawdzony zostanie ogólny stan zdrowia kota, terminy szczepień oraz ochrona przed pasożytami. Jeśli pupil ma zwyczaj załatwiać potrzeby fizjologiczne poza kuwetą lub bywa agresywny, koniecznie zapytaj weterynarza, jak sobie poradzić z tym problemem. Zadbaj też, aby przez cały okres twojej ciąży kot nie był wypuszczany na zewnątrz, co zapobiegnie zarażeniu niebezpieczną dla płodu toksoplazmozą (sama również pamiętaj, że nie powinnaś sama czyścić kuwety, a jeśli właśnie ty musisz się tym zająć, załóż rękawiczki, a później dokładnie zdezynfekuj ręce).

Ciąża to czas, gdy możesz powoli przyzwyczajać kota do obecności dziecka w domu. Pozwól mu więc poznawać zapachy i dźwięki, które się z nią wiążą. Niech oswoi się z zapachem oliwki do ciała, kremu i zasypki – daj mu ich powąchać na swojej skórze, gdy je lub się bawi. Także podczas sprawiających mu przyjemność zajęć spróbuj puszczać kotu płytę z dźwiękami wydawanymi przez niemowlęta (tego typu nagrania dostępne są w Internecie) – w pierwszych dniach bardzo cicho, potem coraz głośniej. Zwracaj przy tym uwagę, czy kot się nie denerwuje, gdy zwiększasz natężenie dźwięku w odtwarzaczu.

Pozwól też pupilowi zwiedzić pokój dziecka i zajrzeć w każdy zakamarek. Zadbaj jednak, aby nie nauczył się, że wolno mu wskakiwać do łóżeczka, wózka lub na przewijak.

Jeśli masz odpowiedniej wielkości lalkę, spróbuj przed kotem odgrywać czynności, jakie będziesz wykonywać z prawdziwym dzieckiem. Załóż jej więc pieluchę, włóż ją do wanienki i wózeczka, ułóż w łóżeczku i kołysz na rękach. W ten sposób przyzwyczaisz pupila do sytuacji, w których cała twoja uwaga będzie skupiać się na dziecku.

Wiele osób w ostatnich tygodniach przed narodzinami dziecka stara się wynagrodzić kotu fakt, że niebawem będzie mniej ważny niż dotąd, poświęcając mu szczególnie dużo uwagi. Jednak w ten sposób wyrządzają mu krzywdę, bo gdy już maluch pojawi się w domu, pupil najprawdopodobniej poczuje się jeszcze bardziej opuszczony i zaniedbany. Zamiast tego należy stopniowo zmniejszać czas i uwagę, którą mu poświęcasz i przyzwyczajać go do samodzielności. Żeby się nie nudził, można podrzucić mu kilka nowych zabawek, ale też parę razy dziennie trzeba znaleźć chwilkę, żeby pobawić się z nim, pogłaskać go i poprzytulać.

A kiedy dziecko już przyjdzie na świat, poproś kogoś, aby wziął do waszego domu przedmiot, który był blisko niego. Niech kot ma czas poznać zapach maleństwa, zanim przyjdzie mu z nim obcować. Także gdy przywieziesz dziecko do domu, znajdź chwilę, żeby pobyć z kotem sam na sam. Niech od początku wie, że nikt o nim nie zapomniał. Pamiętaj też, żeby nigdy i pod żadnym pozorem nie zostawiać kota i dziecka samych!