Przygotowanie kota do wystawy

Jeśli zamierzamy prezentować naszego kota na wystawach, powinniśmy właściwie go do tego zadania przygotować. Teraz przedstawimy trzy, w naszej opinii najważniejsze, punkty takich przygotowań.

Źródło: shutterstock

Zadbajmy o właściwą socjalizację naszego zwierzęcia. Kot wystawowy nie może bać się ludzi ani innych zwierząt. Kiedy będzie jeszcze mały, powinien mieć jak najwięcej pozytywnych kontaktów z różnymi typami osób. Dorosłymi i dziećmi. Warto, aby poznał ludzi starszych, różnych ras i nietypowo zachowujących się. Nigdy nie wiemy kogo spotkamy podczas wystawy. Zwierzę lękliwe lub agresywne nie ma szans na zajęcie wysokiej lokaty.

Już od małego przygotowujmy kociaka do wszystkich zabiegów jakim będzie poddawany przed wystawą i w trakcie oceny. Zapoznajmy go ze szczotką, suszarką, obcinaczem do pazurków i każdym sprzętem, którego będziemy używać. Ułatwi nam to przygotowanie do wystaw i pozwoli wykonać wszystkie zabiegi dzięki którym kot osiąga pełnię swojego piękna. Nie zapomnijmy również o przyzwyczajeniu kota do dotyku. Sędzia będzie musiał przecież sprawdzić poprawność budowy i zgodność ze wzorcem. Na pewno nie bez znaczenie przy ocenie pozostanie fakt, że nasz pupil pozwala na wszelkie manipulacje, jest spokojny i towarzyski.

Jak najwcześniej to możliwe przyzwyczajajmy naszego kota do częstych podróży i zmian miejsca. Jest to bardzo ważne w przypadku zwierząt tak terytorialnych jak koty. Jeśli nie zadbamy o to od początku może okazać się, że jakakolwiek wyprawa na wystawę staje się niemożliwa. Poza tym kot zestresowany i wylękniony nigdy nie pokaże się z dobrej strony. Nie skreślajmy więc jego szans jeszcze przed rozpoczęciem się pokazów.