Przewlekłe zapalenie dziąseł u kotów

Zapalenie dziąseł jest najczęściej spotykaną chorobą jamy ustnej kotów. Niestety, w większości przypadków nie wiadomo, co wywołuje tą dolegliwość. Przyczyną mogą być zaburzenia autoimmunologiczne, gromadząca się płytka nazębna oraz choroby ogólnoustrojowe.


Źródło: Shutterstock

We wczesnej fazie można zaobserwować zaczerwienienie dziąseł w miejscu ich przylegania do zębów. Z czasem dziąsła ulegają obrzęknięciu. W późniejszym czasie choroba obejmuje coraz większy obszar. Typowymi objawami zapalenia dziąseł są słaby apetyt, brzydki zapach z pyszczka i nadmierne ślinienie.

Często spotykanym czynnikiem predysponującym do zapaleń dziąseł jest gromadzący się kamień nazębny. Powoduje on ucisk na sąsiadujące tkanki. Efektem takiego oddziaływania jest zanik dziąseł. Poza tym kamień jest siedliskiem bakterii, które wydzielają toksyny uszkadzające sąsiadujące struktury. Tworzą się tzw. kieszonki zębodołowe – dziąsła przestają ściśle przylegać do zębów i mogą pod nie wnikać resztki pokarmowe. Odsłonięte zostają korzenie zębowe. Organizm reaguje na obecność mikroorganizmów odpowiedzią immunologiczną, w trakcie której wytwarzane są substancje niszczące bakterie. Szkodzą one jednak także zdrowej tkance przyzębia. Dlatego tak ważne w profilaktyce chorób jamy ustnej jest usuwanie gromadzącego się kamienia nazębnego.

U kotów wyróżnia się jednostkę chorobową zwaną plazmocytarnym zapaleniem dziąseł. Tutaj oprócz typowo zaczerwienionych i obrzękniętych dziąseł pojawia się podrażnienie błony śluzowej w okolicy łuków podniebienno-gardłowych (okolica za ostatnimi zębami, po obu stronach języka). Powstające tam nadżerki powodują ból i mogą być odpowiedzialne za niechęć do przyjmowania pokarmu. Można zaobserwować krwawienia z jamy ustnej. Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana. Często współistnieje z innymi zaburzeniami autoimmunologicznymi lub wirusowymi (np. kaliciwirozą). Standardowe postępowanie obejmuje próbę ograniczenia dokuczliwych objawów poprzez terapię antybiotykami i glikokortykosteroidami hamującymi nadmierną reakcję immunologiczną organizmu. Często jedynym rozwiązaniem okazuje się jednak wyrwanie wszystkich zębów kota. Takie zwierzęta radzą sobie w późniejszym życiu dość dobrze, jednak mogą przyjmować tylko miękkie jedzenie.

Przyczyną zapaleń na terenie jamy ustnej bywają także choroby ogólnoustrojowe. Jako przykład można tu podać mocznicę będącą wyrazem niewydolności nerek. W takich przypadkach leczenie należy zacząć od zwalczania choroby podstawowej.

Jeśli chodzi o profilaktykę koniecznie trzeba pamiętać o zabiegach usuwania gromadzącego się kamienia, a także o domowych sposobach higieny jamy ustnej kotów, takich jak stosowanie specjalnych past smakowych ograniczających powstawanie osadu na zębach oraz zapewnienie dostępu do suchej karmy.