Przebiałczenie u psa - co to jest?

Jeśli człowiek w swojej diecie przesadzi z białkiem, wiadomo, jakie są tego skutki - problemy z nerkami i wątrobą, a co za tym idzie i inne zaburzenia. Jak sprawy się mają z psem? Potomek wilka nawet w popkulturze kojarzy się z kością czy tłuściutkim stekiem. Czy zatem psu może zaszkodzić nadmiar białka? I co to jest przebiałczenie?

Źródło: Pixabay

Uważa się, że kluczem do prawidłowej psiej diety jest zbilansowanie. Opiera się to na twierdzeniu, że pies jest wszystkożerny, zatem składniki odżywcze powinne być dostarczane zarówno z mięsa, warzyw, kasz, jak i owoców. Różnice między ekspertami dotyczą jednak nie tylko proporcji, ale i sposobu podawania pokarmu - czy mają to być produkty gotowane, czy surowe.

Przebiałczeniu towarzyszą mu pewne objawy zewnętrzne, takie jak:

  • nadmierne drapanie się, świąd,

  • nadmierne wylizywanie łap,

  • problemy z sierścią - pogorszenie jej stanu, wypadanie,

  • zwiększenie wydzielin w oczach, uchu, ropienie oczu i uszu,

  • łupież,

  • alergie skórne.

Ale przebiałczenie to także znacznie poważniejsze dolegliwości - chora wątroba, nerki i problemy z przewodem pokarmowym, objawiające się np. biegunką.

Kontrowersje wokół przebiałczenia psów

Zwolennicy diet opartych na białku, np. BARF - Biologicznie Odpowiednia Surowa Dieta - uważają, że problemy zdrowotne psa nie są wynikiem nadmiaru białka, a złych proporcji minerałów w diecie. Uważa się, że objawy przebiałczenia to wynik za dużej ilości fosforu w pokarmie, przy jednoczesnym zbyt niskim poziomie wapnia. Duże stężenie fosforu to specyfika białka mięsnego, a mięso dodatkowo ma bardzo niską zawartość wapnia.

Ponadto kłopoty ze strony przewodu pokarmowego związane są ze zubożoną florą bakteryjną. Jeśli pies odżywia się w określony sposób przez ileś lat, to po przestawieniu go na większą ilość białka mięsnego, zwłaszcza surowego, może to skończyć się biegunką. Niekiedy właściciele popełniają również błąd, podając psu surowego kurczaka i narażają czworonoga na salmonellę lub inne bakterie, znajdujące się w drobiowym mięsie.

Jeśli widzisz zmiany w zachowaniu i wyglądzie psa, zauważasz problemy ze zdrowiem, przeanalizuj, czym karmisz swojego pupila. Odpowiednią wiedzę i pomoc na temat diety uzyskasz u weterynarza i/lub hodowcy. O psiej diecie możesz przeczytać również tu - Gotowe czy gotowane? Jak lepiej karmić psa?