Proste ćwiczenia na spacerze z psem

Wiosenny brak kondycji warto zwalczyć w zarodku. Ale jak wiadomo - we dwoje raźniej! Spacer z psem to doskonała okazja do zdrowych ćwiczeń, a może nawet pierwszy krok do systematycznego treningu.

Źródło: Shutterstock

Podczas spacerów dobrze jest zachęcać pupila do zabawy, najlepiej mieć ze sobą jego ulubioną zabawkę. Doskonałym ćwiczeniem będzie bieganie, skakanie, łapanie i aportowanie. Ta forma aktywności ruchowej zwiększa siłę psa, jego pojemność płuc. Usprawnia czynność serca, zwiększa elastyczność ruchów i poprawia charakter.

Aby jednak zachować sprawność fizyczną naszą i naszego psa potrzebujemy kilku rodzajów ćwiczeń:

  • Ćwiczenia, które poprawiają wydolność oddechową, pobudzają pracę serca, płuc oraz zwiększają sprawność mięśni. To świetna metoda utraty masy ciała, ponieważ znacznie przyspiesza metabolizm, co ułatwia spalanie kalorii. Do aktywności doskonale spełniających to zadanie należą jogging, spacery, pływanie, taniec z psem, jazda na rowerze (w tym przypadku zawsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i naszego pupila).
  • Ćwiczenia zwiększające elastyczność: rozciągają mięśnie, zwiększają zakres ruchów w stawach, zmniejszają ryzyko skurczów mięśniowych i poprawiają znacznie równowagę. Są to skłony, rzucanie piłki, joga, a w przypadku psów – np. agility.
  • Ćwiczenia wzmacniające: podnoszenia, ciągnięcia, popychania, ich celem jest zwiększenie wytrzymałości mięśni. Tu dla psów najskuteczniejsze jest ciągnięcie sanek, wózka, pływanie. Należy jednak pamiętać o możliwościach naszego pupila!

Każdy nowy program ćwiczeń rozpoczynamy powoli. Najlepiej treningi zacząć od 15 minut w ciągu dnia i stopniowo je zwiększać do 20, 30, a nawet 60 minut.

Należy pamiętać o urozmaicaniu naszych planów treningowych. Jeżeli mamy w parku jezioro to warto zachęcić psa do aportowanie zabawki połączonego z pływaniem. Na podwórku można zbudować tor agility i zachęcać pupila do pokonywania przeszkód. Ważne jest też, aby spacerować w różnych miejscach, o różnym podłożu i kącie nachylenia. Podczas jazdy na rowerze lub rolkach pozwól psu biec obok ciebie, koniecznie przestrzegając wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa. Zachęta do skakania i łapania zabawek świetnie zwiększa elastyczność ruchową. pamiętajmy, że pies nigdy nie powinien ćwiczyć z pełnym żołądkiem! Najlepiej odczekać co najmniej godzinę od zjedzonego posiłku lub podać go psu zaraz po ćwiczeniach.

Każdy pies, podobnie jak człowiek, ustala własne tempo ćwiczeń i zdecydowanie należy mu na to pozwolić. To samo dotyczy nas. Jeżeli czujemy się słabi, odczuwamy zawroty głowy – przerywamy ćwiczenia. Grunt to dopasować rytm swój i swojego psa.