Prezent pod choinkę dla psa - zrób go sam!

Święta za pasem, a ty jeszcze nie masz upominku dla swojego psa? Zdążysz spokojnie przygotować go samodzielnie!

Źródło: pixabay.com

Psie smaczki i ciasteczka - dla każdego czworonożnego łasucha

Inwencja jest tu niemal nieograniczona, zważywszy na dietę psa, który jest praktycznie wszystkożerny. Możesz przygotować dla niego pieczone paszteciki z wątróbką albo psie ciasteczka. Najprostszy przepis na psi-smaki to:

  • 1 porcja mąki pełnoziarnistej (np. 1 szklanka),

  • ½ całego jajka,

  • 1 porcja (szklanka) ciepłego mleka lub ciepłej wody,

  • 2 łyżki kopiaste masła orzechowego,

  • ok. pół łyżeczki proszku do pieczenia.

Masę wymieszaj tak, żeby nie lepiła się za bardzo do rąk - w razie czego podsypując mąką lub dodając nieco więcej masła orzechowego (możesz ją po zagnieceniu schłodzić przez pół godziny w lodówce). Rozwałkuj placek na grubość ok. 0,5 cm i wytnij kształty smaczków, np. foremką w kształcie kostki. Piecz ok. 20 min. w temperaturze 180-190 stopni. Podawaj psiakowi całkowicie wystudzone.

psie smaczki domowej roboty


Mata węchowa - polarowy niuchacz

Do wykonania takiej maty będziesz potrzebować ażurowej wycieraczki lub kratki do wykładania zlewozmywaka i kocyka polarowego (nowego lub używanego, upranego, ok. 130x170 cm, tak jak zazwyczaj są w sprzedaży). Dla większego psa możesz wykorzystać całą wycieraczkę, a mniejszemu pupilowi przygotować dwie maty albo skorzystać z połowy wycieraczki.

Jeśli dodatkowo chcesz, by pies miał stymulację wzrokową, użyj materiału w kolorze niebieskim i żółtym. Paski polaru (ok. 5 x15-20 cm) zawiązujesz na supełek na gumowych fragmentach wycieraczki/kratki, tak żeby powstał “włochaty” dywanik. Pomiędzy wystające polarowe wąsy wkładasz małe smaczki i zachęcasz psa, żeby je wywąchiwał i zjadał.

mata węchowa

















Szarpak-szmaciak

Aby zrobić szarpak, wystarczy poszukać w domu nieużywanych ubrań. Możesz użyć starych spodni dżinsowych, bawełnianej kurtki albo innego mocnego, naturalnego materiału czy też grubszego sznura (tego typu linki są do kupienia w sklepach typu “dom i ogród” lub żeglarskich). Naturalne materiały, takie jak bawełna czy konopie, mają ten atut, że nie są “śliskie”, więc łatwiej na nich zawiązać supły. Materiały potnij na długie paski, które możesz zapleść w warkocze, tak by były grubsze i sztywniejsze. Potem warkocze powiązać ze sobą na supły, pozostawiając wystające frędzle, ułatwiające chwytanie szarpaka.

szarpak własnej roboty