Prawidłowa pielęgnacja psa ABC

Zadbany pies jest chlubą i oczkiem w głowie właściciela, a ABC higieny powinno być znane każdemu szanującemu się opiekunowi psa. Poniżej przedstawiamy kilka rad jak prawidłowo dbać o pupila. 

Źródło: Shutterstock

Oczy

Mówiąc o pielęgnacji oczu psa mamy na myśli poranne oczyszczenie ich z wydzieliny która zgromadziła się przez noc. Robimy to przemywając oczy psa specjalnym płynem do higieny oczu lub po prostu wacikiem kosmetycznym nasączonym przegotowaną letnią wodą. Jeśli poranne “śpiochy“, jak potocznie zwykło się je nazywać, są obfite, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii, bo może być to objaw chorobowy.

Czasem pozbycie się problemu nadmiernego łzawienia jest banalnie proste. Wystarczy usunąć włosy, które drażnią w sposób mechaniczny gałkę oczną powodując obfite wydzielanie łez. Może to też oznaczać problemy związane z zapchaniem kanalików łzowych lub nieodpowiednio zbilansowaną dietę. Zwłaszcza małe pieski jedzą to co lubią, a nie zawsze jest to dla nich zdrowe. Ulegamy pupilowi i podajemy mu smakołyki, zapominając o pełnowartościowej karmie. Na efekty nie trzeba długo czekać. Łzawienie może też być też objawem alergii. Szczegółowych informacji na pewno udzieli prowadzący psa lekarz weterynarii.

Uszy

Kolejną ważną sprawą w pielęgnacji psa są jego uszy. Zwłaszcza u psów zwisłouchych trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę. Czyścimy je raz w tygodniu specjalnym płynem. Czynność ta jest bardzo prosta, wystarczy wkroplić odrobinę preparatu do ucha i lekko pomasować. Po chwili woskowina się rozpuści i można ją będzie usunąć wacikiem kosmetycznym.

W przypadku zaniedbania higieny ucha, może dojść do infekcji włącznie z zapaleniem ucha i rozwojem różnego rodzaju grzybic. Ucho zrobi się zaczerwienione i bardzo swędzi (pies często potrząsa głową, a drapiąc się bez przerwy dodatkowo się rani). Dodatkowo zainfekowane ucho będzie nieprzyjemnie pachnieć, to znak że trzeba się udać do lekarza weterynarii by zrobić porządek i ulżyć zwierzęciu.

Fałdy skórne

Rasy psów, które mają zbyt dużo skóry na kufie (boksery, mopsy, buldogi i inne o brachycefalicznej budowie czaszki) wymagają szczególnej uwagi. Fałdy skórne trzeba osuszać i czyścić, bo w przeciwnym razie dochodzić będzie do zaparzeń i infekcji. Niepielęgnowane fałdy skórne do idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Leczenie zwykle bywa długotrwałe i bardzo kosztowne.

Odbyt

Na samym końcu psa znajduje się ogon, a pod nim mogą czaić się nieprzyjemne niespodzianki. Czasami niczym rzep trzymają się psiego ogona i okolic. W takich sytuacjach trzeba przemóc naturalny opór i ruszyć psu z pomocą.

Dobrze jest wygolić włosy wokół odbytu, sromu i prącia ułatwi to dbanie o higienę i ograniczy możliwość przynoszenia nieczystości ze spaceru.

Czasem trzeba oczyścić gruczoły okołoodbytowe. Gdy są zapchane pies nieprzyjemnie pachnie nawet gdy jest regularnie kąpany.

 

Karina Włodarczyk-Chyla