Pomocnicy na czterech łapach – psy dla niesłyszących

Wśród psich asystentów są również psy sygnalizujące dźwięki. Takie psy są szkolone dla osób niesłyszących lub słabo słyszących. Jak wygląda praca takiego psa?

Źródło: iStockphoto

Pies sygnalizujący dźwięki szkolony jest aby zwracał uwagę osoby niesłyszącej lub słabo słyszącej na określone dźwięki, np. budzika, dzwonka do drzwi, specjalnego telefonu, syreny przeciwpożarowej lub innego dźwięku.  Pies asystujący osobie niesłyszącej alarmuje ją o usłyszeniu dźwięku używając łapy tak, aby zwrócić na siebie jej uwagę, po czym doprowadza ją do źródła hałasu, np. do drzwi wejściowych, kuchenki lub specjalnego telefonu. W przypadku włączenia się alarmu antywłamaniowego lub przeciwpożarowego pies informuje o zagrożeniu w inny sposób np. poprzez kładzenie się przy stopach właściciela.Tak wyszkolony pies zwiększa niezależność osoby niesłyszącej, buduje jej pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Redukuje również ewentualne poczucie depresji i niepokoju. Jest także widzialnym znakiem niepełnosprawności osoby niesłyszącej co pomaga w komunikacji z taką osobą.

W porównaniu do innych psów pracujących i asystujących psami sygnalizującymi dźwięki mogą być psy różnych ras, nawet średnich i małych, a także mieszańce o ile mają predyspozycje psychiczne takiego rodzaju pracy.

 

ŹRÓDŁA: Pies sygnalizujący dźwięki, www.dogiq.info.