Podcinanie ogona psu - fakty i mity cz.2

Źródło: Pixabay

> POWRÓT DO "PODCINANIE OGONA PSU - FAKTY I MITY CZ. 1

Psy myśliwskie miały podcinane ogony ze względów bezpieczeństwa. - FAKT

Zależało to oczywiście od rasy psa i tego, w jakich polowaniach towarzyszył człowiekowi - czy były to niedźwiedzie, dziki, czy kaczki. Inaczej mógł wyglądać jamnik, z zachowanym ogonem, a inaczej np. terier, wyżeł, czy karelski pies na niedźwiedzie.

Pies z kopiowanym ogonem nie może wziąć udział w wystawach psów rasowych w Polsce i na świecie. - MIT

To zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wiek psa. W 2011 r. Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) uchwalił, że: “Wszystkie psy urodzone w Polsce po 01.01.2012 r. muszą mieć pozostawione naturalne uszy i ogony”. Tak więc starsze pieski z kopiowanymi ogonami mogą brać udział w wystawach w Polsce, gdy podcięty ogon był we wzorcu danej rasy. Gdy kupisz psa w kraju, w którym kopiowanie jest dozwolone, taki pies także może wziąć udział w wystawie w Polsce.
Jeśli chodzi o wystawy zagraniczne - należy znać przepisy poszczególnych krajów. Wiele krajów albo ratyfikowało Europejską Konwencję o Ochronie Zwierząt Domowych, albo ma taki zakaz wpisany w prawie krajowym (tak jak Polska). Poza tym każdy pies rasowy może wziąć udział w wystawie, a nawet gdy otrzyma ocenę dyskwalifikującą, to także będzie to oficjalnie przyznana ocena.

Czasem obcięcie ogona jest lepsze dla psa. - FAKT

Można obciąć psu ogon, ale jedynie w przypadku uzasadnionym medycznie, gdy wszystkie inne możliwości się wyczerpały. Jest to wtedy zabieg ratujący zdrowie i życie psa, i nie ma nic wspólnego z estetyką czy wyśrubowanymi normami wyglądu.

> POWRÓT DO "PODCINANIE OGONA PSU - FAKTY I MITY CZ. 1