Pobawmy się w Dogfrisbee

Dogfrisbee to jedna z najbardziej ekscytujących i widowiskowych z psich dyscyplin sportowych, która od kilku lat przyciąga coraz większą widownię. Zawody latających psów budzą podziw wielu właścicieli czworonogów, którzy nierzadko sami chcieliby bawić się ze swoimi psami frisbee. Od dzisiaj stanie się to możliwe. Nasz trener Dariusz Radomski w trzech lekcjach pokaże czytelnikom portalu Zpazurem.pl, w jaki sposób zainteresować psa frisbee i jak nauczyć go aportowania dysku.

Źródło: Zpazurem.pl

Dogfrisbee

Dogfrisbee to psia dyscyplina sportowa, która polega na rzucaniu specjalnego dla psów dysku frisbee przez człowieka i łapaniu go przez psa. W dogfrisbee wyróżnia się kilka konkurencji. W Polsce zawody Dogfrisbee rozgrywane są w dywizji dla początkujących, dywizji dystansowej i pojedynku freestyle’owym.

Słów kilka o konkurencjach Dogfrisbee

Super OPEN – to konkurencja dla zaawansowanych, w której liczy się przede wszystkim trwający 2 minuty pokaz Freestyle z podkładem muzycznym, prezentujący różne ewolucje, triki, rzuty i chwyty wykonywane w dowolnym stylu. Umiejętności zaprezentowane podczas tego pokazu muszą być wsparte sprawdzianem rzutowo-aportowym o nazwie Toss & Fetch.

Super-Pro TOSS & FETCH to konkurencja dystansowo – dokładnościowa dla zaawansowanych zawodników. Psy aportują dyski wyrzucane przez przewodnika na kilkudziesięciometrowych dystansach.

STARTERS to konkurencja dla początkujących i średniozaawansowanych zawodników dogfrisbee, w której największe znaczenie odgrywa pokaz Freestyle’u, który podobnie, jak w Super OPEN, musi być poparty sprawdzianem rzutowo-aportowym Toss & Fetch.

Konkurencją dystansową jest Record CHASE, czyli Long Distance Dogfrisbee, w którym liczy się długość rzutu frisbee skutecznie schwytanego przez psa.

Jest jeszcze FRISBATTLE - to swego rodzaju wojna na Freestyle, w której biorą udział dwa teamy, które popisały się najlepszymi występami podczas zawodów.

Dla kogo jest dogfrisbee?

Dogfrisbee to wymagająca dyscyplina sportowa, która od psa wymaga wielkiej pasji do aportowania i świetnej kondycji fizycznej. Ale rekreacyjnie bawić się dyskiem można z każdym zdrowym psem, który skończył już rosnąć. U szczeniąt i młodych psów można rozwijać miłość do frisbee, rzucając im tzw. rollery, czyli dyski toczące się po ziemi, do których młode, rosnące psy nie muszą wyskakiwać, a przez to obciążać rozwijającego się układu ruchu.

Dysk “Fastback” firmy Wham-O. Źródło: Zpazurem.pl

Zabawa dyskiem to świetny sposób na urozmaicenie psu spacerów. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy nie mamy czasu na dłuższy spacer, a chcemy, żeby pies się wybiegał. Polowanie na dysk wymaga od psa nie tylko wysiłku fizycznego, ale i psychicznego. Taka zabawa jest dla psa bardzo męcząca i stresująca, dlatego nie bawimy się dyskiem za często. Zostawmy to sobie na dni, kiedy nie będziemy mieli dla swojego czworonoga za dużo czasu.

Akcesoria

Do nauki i zabawy w dogfrisbee potrzebujemy oczywiście dysków frisbee, ale tych przeznaczonych dla psów! Dyski dla ludzi nie nadają się na zabawę z psem, ponieważ wykonane są z innego materiału, który może poranić psu pysk i skutecznie zniechęcić go do zabawy frisbee.

Dyski na dobry początek

Dla szczeniąt mogą być dyski tekstylne i gumowe – dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Nie latają za dobrze, ale nadają się do rzucania rollerów i przeciągania z psem.

Najlepszym dyskiem dla dorosłego psa do zabawy frisbee będzie dysk "Fastback" Standard Frisbee firmy Wham-O. Jest to dysk najchętniej wybierany przez czołowych dogfrisbiarzy świata. Są również inne dyski przeznaczone do treningów z psem, które różną się od siebie wielkością, odpornością na psie zęby czy niskie temperatury. 

Zabawa szarpakiem. Źródło: Zpazurem.pl

Dyski frisbee dla psów możemy kupić w sklepie internetowym www.dogfrisbee.pl. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka dysków, ponieważ z początku psy często je niszczą. Dobrze mieć dyski przeznaczone tylko dla siebie do ćwiczeń rzutów i inne przeznaczone do treningu z psem.

Do nauki aportowania przydadzą się szarpaki, które można wykonać samodzielnie z kawałków polaru lub kupić na allegro, albo inne zabawki do przeciągania (sznurki, piłeczki na sznureczku) dostępne w każdym sklepie zoologicznym.

To tyle z teorii, czas na pierwszą lekcję!