Po czym można określić wiek kota?

Przybłędy, znajdy, podrzutki. Smutnych historii z happy endem jest mnóstwo.  Gdy przeszłość czworonoga, którego przyjęliśmy pod dach, nie jest nam znana, trudno czasem określić wiek zwierzęcia. Gdzie szukać wskazówek, ile lat ma kot?

Źródło: Shutterstock

Kociątko to kociątko. Mięciutką kulkę trudno wziąć za wiekowego kocura, ale w wielu sytuacjach oszacowanie wieku kota nie jest wcale takie oczywiste. Zwłaszcza w przypadku zwierząt bezdomnych styl życia i brak opieki mogą odbić się na ich kondycji, zdrowiu i wyglądzie. Na co zwrócić uwagę, żeby chociaż w przybliżeniu określić wiek nowego pupila?

Uzębienie

Jak wiadomo kocięta rodzą się bezzębne, a ząbki wyrzynają się w następującej kolejności:

2-3 tydzień życia: mleczne siekacze

3-4 tydzień: mleczne kły

4-6 tydzień: mleczne zęby przedtrzonowe

Około 8 tygodnia życia kot ma już komplet (czyli 26) zębów mlecznych. Ich wymiana na stałe zacznie się około 3-4 miesiąca. Siekacze, kły, przedtrzonowce, w końcu pojawiają się zęby trzonowe. Wszystkie zęby stałe (w liczbie 30) zwierzę powinno mieć do czasu, gdy skończy pół roku.

Liczba zębów w pysku to nie wszystko. O wieku czworonoga wiele powiedzieć może także ich kondycja. U rocznego kotka zęby zazwyczaj są białe i czyste. Do ukończenia przez zwierzę dwóch lat zaczynają lekko żółknąć i pojawia się kamień nazębny. Intensywny przyrost kamienia przypada na lata 3 do 6, w tym czasie potęguje się żółknięcie, na tylnych zębach pojawiają się oznaki ich zużycia. Kot może cierpieć z powodu zapalenia dziąseł, jego widoczne objawy to nieprzyjemny oddech i zaczerwienienie dziąseł na linii zębów. Z wiekiem zęby coraz bardziej się ścierają, u zwierząt 6 – 10 letnich mogą pojawić się wyraźne przebarwienia. W pysku dziesięciolatka kilku zębów może już brakować (choć bywa i tak, ze stracił je dużo wcześniej, na przykład podczas walki czy polowania).

Gabaryty

Większość kotów rośnie do ukończenia pierwszego roku życia (niektóre, zwłaszcza te przekarmiane, rosną dalej – wszerz). W mniejszości są czworonogi tzw. dużych ras, które mogą osiągać maksymalne wymiary dopiero w czwartym roku życia. Pomijając te wyjątki, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że roczny kot więcej nie urośnie.

Kondycja ciała i futro

Koty młode i te w średnim wieku powinny mieć jędrne, zwarte ciało z dobrze zarysowanymi mięśniami I błyszczące, wyglądające zdrowo futro. Masę mięśniową zaczynają tracić około 8 – 9 roku życia. Futro kotów – seniorów (10+) może stać się matowe, mniej obfite i sprawiać wrażenie potarganego. Uwaga! Zmiany kondycji futra są objawami wielu chorób, dlatego szczególnie jeśli można je zauważyć u kotów młodszych, warto skonsultować się z weterynarzem.

Czy koty z wiekiem siwieją? Zdarza się to tylko niektórym, a siwizna zazwyczaj nie jest specjalnie widoczna. Bywają koty, których futro jest miejscami srebrnoszare „od zawsze”, siwizna nie powinna być więc kluczowym wyznacznikiem wieku.

U kotów siedmio-, ośmioletnich może rozwinąć się zapalenie stawów z charakterystycznymi objawami: chodzeniem na usztywnionych łapach czy niechęcią do wskakiwania na większe wysokości.

Pazury i łapy

Z wiekiem kocie pazury przesuszają się. U zwierząt starszych mają tendencję do przerastania i rozdwajania się. Zmienia się również wygląd poduszeczek u łap. Poduszki łap kociąt są delikatne i bardzo miękkie, jak skórka. U starszych kotów twardnieją, a u seniorów mogą zgrubieć, wysychać i nawet pękać.

Jeśli nadal trudno samodzielnie określić, ile lat ma zwierzę, pomoże wizyta w lecznicy weterynaryjnej. Weterynarze najtrafniej oceniają wiek czworonogów po uzębieniu, choć i ta metoda nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli kot miał do tej pory doskonałą opiekę dentystyczną i regularnie ściągany kamień, jego zęby mogą być w lepszym stanie, niż wynikałoby to z wieku zwierzęcia. 

 

 

źródo: www.cat-world.com.au