Pies w szkolnej ławce

Psy podobnie jak uczniowie muszą odbyć cały szereg lekcji, przejść przez kolejne etapy, nauczyć się konkretnych zachowań. Jak wyglądają etapy psiej edukacji? 

Jestem pilnym studentem! Jestem pilnym studentem!

Szkolenie psów ma na celu uwarunkowanie psa na komendy wydawane przez człowieka. Szkolenie jest poprzedzone etapem wychowania szczeniaka, który musi mieć swojego lidera i zapewnioną prawidłową socjalizację. Wykluczenie tego wstępnego, "przedszkoleniowego" etapu sprawia, że samo szkolenie staje się bardzo ciężkie, czasochłonne, a w skrajnych przypadkach nawet niemożliwe. Dlatego zanim poślemy nasze psy do szkoły, dajmy im podstawy i zabierzmy się najpierw za ich wychowanie.

Szczenięta żeby się prawidłowo rozwijać potrzebują kontaktów z innymi psami, a to umożliwia mi psie przedszkole. Źródło: Shutterstock

Przedszkolaki
Szkolenie można rozpocząć zawsze, a na naukę nigdy nie jest za późno. Wiadomo jednak, że im wcześniej, tym lepiej. Właśnie dlatego wiele ośrodków szkolenia psów daje swoim klientom możliwość rozpoczęcia nauki na każdym etapie życia psa, poczynając od szczenięctwa. Szczeniaki mają możliwość wychowywania się i szkolenia wśród innych szczeniąt na kursach „psiego przedszkola”. Nasze „psiokolaki” uczestnicząc w zajęciach organizowanych dla szczeniąt, mają doskonałą okazję do socjalizacji, która w życiu psów jest naprawdę konieczna, a także uczą się podstawowych komend poprzez zabawę. Zapisując się na taki kurs dla szczeniąt, my mamy świetną okazję do nauczenia się prawidłowego obchodzenia się z psem oraz sposobów komunikacji z nim. Zaś nasz pies uczy się być psem i jak żyć w ludzkim świecie.

Uczniowie
Kolejnym etapem psiej edukacji po wychowaniu jest szkolenie psa, czyli uwarunkowanie go na komendy wydawane przez człowieka, a przede wszystkim wzmacnianie posłuszeństwa zwierzęcia. Czworonogi trafiające na kursy posłuszeństwa mają przeważnie rok i są to najczęściej psy, które wyczerpały już cierpliwość swoich właścicieli.

Licealiści
Bywają też ambitni właściciele, którzy pragną mieć doskonale wyszkolonego psa, lub hodowcy ras użytkowych, który zobligowani są do odbycia szkoleń dających psu „papier” świadczący o jego użytkowości. Właściciele takich psów najczęściej zapisują się na szkolenia organizowane przez ZKwP w dwóch kierunkach: Psa Towarzyszącego (w skrócie PT) czy później na szkolenie psa obronno-tropiącego (szkolenia i stopnie IPO). Szkolenia takie kończą się egzaminem zdawanym pod nadzorem Związku Kynologicznego w Polsce.

Studenci
Od kiedy psy związały się z ludźmi były wykorzystywane przez nich w różnych specjalnościach, jak stróżowanie, polowanie, zaganianie i pilnowanie stad innych zwierząt, ciągnięcie zaprzęgów etc. Nic więc dziwnego, że wciąż wykorzystujemy nasze czworonogi do pomocy w pracy. Wiele ras psów nie potrafi już żyć bez zajęcia. Przez wieki psy były selekcjonowane do konkretnych zadań i marnotrawstwem jest niewykorzystywanie ich wrodzonych zdolności. Dlatego właśnie wielu zapalonych miłośników poszczególnych ras zrzesza się w kluby i organizuje różnego rodzaju zawody dla swoich podopiecznych, po to by te nie zatraciły wrodzonych zdolności, a także miały możliwość spełnienia się w pracy, do jakiej zostały wyhodowane. Żeby takie psy świetnie prezentowały się na zawodach i zdobywały medale, muszą się gdzieś uczyć i trenować. Wraz z rozwojem dyscyplin psich sportów powstało wiele ośrodków szkolących psy w kierunkach: agility, dogfrisbee, flyball czy psów pracujących: służbowych, ratowniczych, dogoterapeutycznych, przewodników niewidomych, asystentów osobom niepełnosprawnym, psów myśliwskich i pasterskich.

Ostatnio pojawiła się idea realizowana przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych (zajmujący się szkoleniem i doskonaleniem psów służbowych m.in. policyjnych i wojskowych) mająca na celu szkolenie psów w specjalnościach obronnych i tropiących, które były „komandosami czasu pokoju” i tworzyłyby wraz ze swoimi przewodnikami „rezerwy psich” służb mundurowych, którzy w czasie sytuacji kryzysowych pomagaliby policji np. w poszukiwaniach osób zaginionych.

 

ETAPY PSIEJ EDUKACJI

Wiek psa w przybliżeniu

Etap szkolenia

Miejsce szkolenia

Zakres szkolenia

Od urodzenia do ok. 8. tygodnia życia

Domowe przedszkole

Dom hodowcy, dom nowego właściciela, bliższe
i dalsze otoczenie

  • Socjalizacja
  • Liderowanie
  • Wychowanie

 

8 tygodni do 6 miesięcy

Psie przedszkole

Ośrodek szkolenia, miasto i inne miejsca

  • Socjalizacja
  • Liderowanie
  • Wychowanie
  • Podstawowe komendy

 

Od 6 miesięcy do 1 roku

Podstawówka

Ośrodek szkolenia lub „w domu”

  • Szkolenie w zakresie posłuszeństwa ogólnego

 

Od kilku miesięcy do 1,5 roku

Gimnazjum

Ośrodek szkolenia

  • kursy PT

 

Od kilku miesięcy do 1,5 roku

Liceum

Ośrodek szkolenia

  • kursy IPO

 

Od kilku miesięcy do 1,5 roku

Studia

Ośrodek szkolenia specjalistycznego

  • kursy specjalistyczne
  • psie sporty

 

ŹRÓDŁA: art. Paweł Rochowicz, Inwestycja w edukację, „Przyjaciel Pies”, 2012, nr 4(162), s.22-26;