Pies liczy kalorie

Według badań, 70% psów i kotów jest otyłych lub ma nadwagę. W Stanach powstała nawet Weterynaryjna Klinika specjalizująca się w leczeniu otyłości psów i kotów.

 

Źródło: Shutterstock

Wyższa Szkoła Weterynarii Uniwersytetu Tufts w USA założyła klinikę dla zwierząt domowych specjalizującą się w leczeniu otyłości. Zwierzęta mogą zrzucić zbędne kilogramy pod opieką certyfikowanego weterynarza dietetyka. Weterynarzy z tą specjalizacją jest w całych Stanach Zjednoczonych mniej niż stu, aż trzech pracuje w tej prestiżowej klinice. Otyłość to powszechny problem w USA, nie tylko wśród ludzi, ale też zwierząt. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Szpital Foster, jeden z najbardziej znanych szpitali klinicznych w Stanach, otyłych jest 70% amerykańskich psów i kotów. W miastach takich jak Nowy Jork, czy San Francisco dość rzadko spotyka się otyłe psy na ulicy, ale liczba domowych kotów monstrualnych rozmiarów jest zatrważająca.

Źródło: Shutterstock
Otyłość może powodować cukrzycę, zapalenie trzustki, hiperlipidemię, zapalenie stawów, problemy z układem oddechowym, stany zapalne skóry, nie wspominając o wpływie na długość życia. Klinika specjalizuje się w odchudzaniu zwierząt, którym zrzucanie wagi szło dotychczas opornie oraz zwierząt, które cierpią na inne schorzenia. Jak mówi doktor Deborah E. Linder, DMV, DACVN, szefowa placówki, dzięki zastosowaniu metod potwierdzonych badaniami naukowymi Weterynaryjna Klinika Leczenia Otyłości Tufts pomoże zwierzętom bezpiecznie i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Do 2015r. ta specjalistyczna placówka planuje przyjmować do 600 pacjentów rocznie.

Program składa się z wizyty początkowej, podczas której specjalista przeprowadza wywiad z właścicielami, analizuje historię chorobową i ocenia dotychczasową dietę. Następnie przedstawia i omawia rozwiązania dopasowane do stylu życia właściciela i psa oraz opracowuje plan diety. Każdy pacjent jest dokładnie przebadany, z uwzględnieniem badania tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej i stanu skóry.

Przygotowywanie dietetycznych posiłków w domu jest pracochłonne i nie jest rekomendowane przez weterynarzy dietetyków. Powód? Skomponowanie posiłku, aby zawierał wszystkie przepisane przez weterynarza składniki odżywcze przy niskiej kaloryczności jest trudną sztuką. Zalecana jest specjalna, dostępna tylko na receptę, dieta. Po osiągnięciu celu, posiłki przygotowywane w domu są dozwolone, pod warunkiem ścisłego przestrzegania przepisu. Smakołyki można poać psu tylko wtedy, jeśli wliczone zostały w plan diety.

Kolejne wizyty odbywają się co miesiąc. Pacjent jest ważony, oceniana jest jego kondycja i postępy. Jeżeli potrzebna jest korekta diety wprowadzane są poprawki. Każdemu pacjentowi przydzielony jest specjalista, który może telefonicznie lub emailowo udzielić odpowiedzi pomiędzy wizytami.

Źródło: Shutterstock
 

Zalecany spadek wagi to 1% masy ciała tygodniowo, aby uniknąć efektu jo-jo i utraty tkanki mięśniowej. Osiągnięcie optymalnej wagi to przeciętnie 4 do 5 miesięcy wysiłku, oczywiście - to zależy od wagi wyjściowej i stanu zdrowia zwierzęcia.

Po osiągnięciu celu, na ostatniej wizycie, omawiane jest dalsze postępowanie. Wiele zwierząt, aby utrzymać szczupłą sylwetkę musi już zawsze kontynuować liczenie kalorii. Skąd my to znamy!

http://www.tufts.edu/vet/obesity/