Pielęgnacja okrywy włosowej psów

Każdy właściciel psa chce, aby sierść jego pupila prezentowała się jak najlepiej. Idealnie byłoby, gdyby nie wypadała w nadmiarze, mocno się błyszczała i nie kołtuniła. Dobry stan sierści jest też ważny z innych względów: pełni funkcje ochronne i stanowi izolację cieplną.


Źródło: Shutterstock

Kąpiele

Odwieczny problem – czy psy należy kąpać oraz jak często to robić? Odpowiedź najczęściej zależy od upodobań właściciela. A także psa. Wytwory skóry produkują łój, który naturalnie oczyszcza i chroni sierść. Należy pamiętać, że każde mycie niszczy barierę ochronną skóry zwierzęcia. Wiele psów nie sposób jednak powstrzymać od tarzania się na spacerach, szczególnie w miejscach o silnie odrażających dla nas zapachach. Białych west highland white terriery trudno nie myć jesienią, gdy na dworze pełno błota. Psy wystawowe również nie unikną kąpieli podczas przygotowań do występu. Decydując się na wykąpanie naszego pupila, musimy zaopatrzyć się w profesjonalne szampony dostosowane do długości, jakości, a często także koloru sierści. Zapach środka myjącego powinien być neutralny (intensywny, choć dla nas przyjemny, będzie zniechęcał psa do zabiegów pielęgnacyjnych). W przypadku występowania problemów skórnych, należy sięgnąć po szampony lecznicze, które mogą pomóc choćby w alergiach czy w przypadku nieładnego zapachu zwierzęcia. Przy obecności łupieżu zbawienne może okazać się wykąpanie w Nizoralu (dostępny w aptekach). Warto poszukać szamponu przeznaczonego dla konkretnej rasy. Łatwo sobie wyobrazić, że włosy yorka potrzebują innej pielęgnacji niż sierść labradora.

Specjalistyczne dodatki pokarmowe. W gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych znajdziemy szereg preparatów żywieniowych przeznaczonych do poprawiania stanu sierści. Występują w postaci kropli lub proszku, które można codziennie dokładać do jedzenia. Dodatek witamin oraz cynku i innych minerałów doskonale pomaga w przypadku problemów ze skórą i matowej sierści. Szczególnie godne polecenia są preparaty zawierające kwasy tłuszczowe. Redukują nadmierne linienie, likwidują łupież, hamują przetłuszczanie się skóry, jednak na efekty ich działania musimy poczekać co najmniej miesiąc.

Dieta

Wysokiej jakości karma zazwyczaj w pełni pokrywa zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe, również te, które odpowiadają za prawidłową funkcję skóry i jej wytworów. Jeśli jednak posiłki przygotowujemy sami, warto pamiętać o podawaniu suplementów na sierść. Z domowych sposobów na poprawę okrywy włosowej można polecić dodawanie łyżeczki oleju z pestek winogron lub oleju lnianego do jedzenia.

Salony piękności

Dla wyjątkowych psich gwiazd istnieje już wiele miejsc, gdzie oddani groomerzy udzielają cennych rad dotyczących pielęgnacji konkretnych ras. Zwrócą uwagę na problemy z sierścią, pomogą w doborze odpowiednich szczotek do wyczesywania, wybiorą właściwy szampon. Psy posiadające sierść ciężką w pielęgnacji powinny odwiedzać takiego specjalistę parę razy do roku, aby ułatwić właścicielowi utrzymanie jej w prawidłowym stanie.