Perła na psiej obroży

Symbol luksusu, nieprzemijającej elegancji i dobrego smaku. Niezaprzeczalny urok pereł od zawsze ekscytuje kobiety pragnące posiadać na własność choć jeden sznur, pierścionek czy kolczyki, uzupełnione o paciorki stworzone przez małże. Z biegiem lat popularność perlistych dodatków jedynie zwiększyła się, zdobywając wciąż nowych fanów. Są oni na tyle zauroczeni mocą perłowego uroku, że prócz zdobienia swojej szyi upiększają także kark ukochanego czworonoga.


Z muszli na szyję Z muszli na szyję Źródło: Shutterstock

Perła w psiej szkatułce

Moda na wykorzystanie pereł dotarła także do psiego Przez jubilerów zaliczane do kamieni stały się eleganckim dodatkiem biżuterii, wykonywanej z droższych kruszców. Dodatki z perłami  pełnią jedynie funkcje estetyczne. Nie służą one do zaczepiania o nie smyczy i spacerowania, lecz jedynie do dodawania psiakowi uroku w blasku fleszy lub na przyjęciu z przyjaciółmi.

Obroże w których wykorzystane zostały perły, przybierają postać delikatnego naszyjnika, uzupełnionego niejednokrotnie o kryształki czy urocze charmsy. Uroczo pośród lśniącej sierści prezentują się także grubsze łańcuszki, wzbogacone o jedną lub kilka pereł w formie wisiorka. Regulowana szerokość ozdób pozwala na dopasowanie do wymiaru szyi pupila. Zapięcie w zależności od koloru perły, przybierać może formę srebrnej kokardki czy złotej kości.

Jak rozpoznać prawdziwą perłę?

Źródło: Shutterstock
W sklepach nie brakuje psiej biżuterii, uzupełnionej o perłowe dodatki. Jak odróżnić oryginał od tańszego odpowiednika syntetycznego? Najczęściej sprzedawca informuje dokładnie o użytych materiałach. W internecie nie brakuje jednak oszustów. Duża popularność i stosunkowo wysoka cena biżuterii kuszą amatorów łatwego zarobku.

Najlepiej zacząć zakupy od dokładnego przyjrzeniu się perle. Jeśli jest to nasz pierwszy zakup i nie mamy doświadczenia, najlepiej udać się najpierw do renomowanego jubilera. Na miejscu zobaczymy z bliska jak wygląda oryginalny i wart swojej ceny okaz. Charakteryzuje się ona określoną wagą (sztuczne często są podejrzanie lekkie bądź przesadnie ciężkie) i wymiarem. Gdy przyjrzymy się dokładniej perle oryginalnej zobaczymy jakby głębię odbitego światła – widać, że spodnie warstwy są w pewnym sensie przepuszczalne, a przestrzeń wewnątrz jest głębsza i niejednorodna. Bierze się to z charakterystycznej budowy perły. Po wprowadzenia do wnętrza muszli drobinki piasku perłopław owija przeszkadzający mu okruch kolejnymi warstwami lśniącej masy perłowej.

Moc oceanu w perle ukryta

Młode, prawdziwe perły nie ścierają i nie odpryskują, ale z czasem się "starzeją". Nie służy im kontakt z chemią gospodarczą, detergentami i mydłem. Kontakt z wodą jest również nie wskazany.

Najczęściej w sklepach z psią biżuterią mamy do czynienia z perłami hodowanymi. Są one tańsze a przez to popularniejsze niż okazy poławiane naturalnie. Istnieje wiele kryteriów, które wpływają na cenę pereł – pochodzenie, wielkość, równość, kształt, przejrzystość, ilość warstw oraz barwa. Najlepsze z okazów osiągają horrendalne ceny i znajdują się zazwyczaj poza możliwościami typowego klienta.

Perły występować mogą w wielu kolorach – od całkiem jasnych, poprzez różne odcienia żółci i kremu, po różowe, zielonkawe, granatowe oraz bardzo cenione – czarne. Kolor perły zależy od wielu czynników – zarówno od samego gatunku małża, jak i od warunków w jakich przebywa. Najpopularniejsze są tak jak w przypadku ludzkiej biżuterii – perły jasne, od odcieni białych po szampańskie.