Pazury w (wielkim) mieście

Zastanawialiście się kiedyś, jak domowe czworonogi czują się w mieście? Czy – gdyby mogły wybierać – wolałyby nieograniczone przestrzenie i świeże powietrze na wsi niż nudę w ciasnym mieszkaniu? A może jednak ponad wszystko cenią sobie Wasze towarzystwo i hołdują zasadzie „nie ważne jak, ważne z kim”? Jakkolwiek by nie było, warto im tę często niełatwą miejską egzystencję ułatwić i uprzyjemnić. Jak? Oto kilka pomysłów. 

Źródło: Photodisc/Thinkstock
  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim: obroża z imieniem i kontaktem (telefon, adres e-mail) do właściciela to absolutny niezbędnik każdego czworonoga. To jak dowód osobisty pomagający ustalić tożsamość, albo opaska bezpieczeństwa, w którą troskliwe mamy często wyposażają małe dzieci wybierając się z nimi w zatłoczone miejsce. Pies lub kot też mogą się zgubić, zwłaszcza w ruchliwych punktach, gdzie nadmiar bodźców nie pozwala złapać właściwego tropu, a z każdej strony atakują przykre dla wrażliwego ucha dźwięki.
  2. Wygoda na spacerze: odpowiednio dobierzcie smycz i obrożę. Powinny być wygodne dla zwierzęcia, a jednocześnie umożliwiać Wam kontrolowanie kierunku i tempa spaceru.
  3. Etykieta: może trudno w to uwierzyć, ale nie wszyscy kochają zwierzęta. Nauczcie swoje czworonogi podstawowych komend i egzekwujcie posłuszeństwo. Sprzątajcie po psach – to nie tylko obowiązek, ale świadectwo kultury.
  4. Zwierzę w ruchu ulicznym: rozpędzone samochody, głośne motory, wyjące syreny karetek lub straży pożarnej, rozkrzyczane dzieci – wszystko to może przestraszyć psa. W takiej sytuacji smycz i wyćwiczone posłuszeństwo ratują czworonoga przed ucieczką w panice, albo instynktownym użyciem zębów.
  5. To, co pod nogami: psy chcą spróbować wszystkiego, co znajdą. Nieobce jest im wygrzebywanie resztek ze śmietnika i podnoszenie odpadków z ziemi. A te mogą być niebezpieczne (wystarczy wspomnieć wszelkie substancje trujące, lub banalną kość z kurczaka, która może dotkliwie poranić psie wnętrzności). Być może potrzebę obgryzania zaspokoi gumowa zabawka do gryzienia?
  6. Nos: przenikające się zapachy miasta rozpraszają, a każdy z nich kusi swoją odmiennością. Węch to bardzo ważny zmysł i psy muszą go rozwijać, ufać mu i za nim podążać. Psi nos to psi sposób na widzenie świata. Pozwólcie psom wąchać.
  7. Upał latem, mróz zimą: przy wysokich temperaturach dbajcie o cień i zapewnijcie stały dostęp do wody. Gdy jest mroźno, szczególnie pamiętajcie o kotach – te lubią się ogrzewać przy silnikach samochodów, co może być śmiertelnie niebezpieczne.
  8. Uwaga, wysoko! To szczególnie ważne dla właścicieli kotów – one uwielbiają się wspinać, a wtedy o wypadek nietrudno. Zwłaszcza w mieszkaniach położonych na najwyższych piętrach. Bezwzględnie pamiętajcie o zamykaniu okien i zabezpieczeniu siatką balkonów, na których odpoczywają czworonogi. Szkoda zakazywać im tej chwili przyjemności, dopilnujcie więc, żeby wyjścia na zewnątrz były bezpieczne.
  9. Sposób na nudę: zamknięty w pustym mieszkaniu zwierzak prędzej czy później zaczyna się nudzić. Wynagrodźcie mu każdorazową rozłąkę, a w czasie swojej nieobecności zostawcie poukrywane w różnych miejscach drobne przekąski. Wywąchanie ich to dobre zajęcie dla psa, a radość z odniesionego sukcesu buduje pewność siebie.
  10. Za mało ruchu? Jeśli spędzacie całe dnie w pracy, pamiętajcie że zwierzętom należy się odpowiednia porcja ruchu każdego dnia. Bądźcie aktywni i włączajcie zwierzęta w swoje aktywności ruchowe. Niech spacer nie będzie nudnym obowiązkiem, a wspaniałą przygodą. Przy złej pogodzie zafundujcie czworonogom zabawę połączoną z solidnym treningiem w domu.
  11. Towarzystwo: znajdźcie miejsce, gdzie można bezpiecznie spuścić zwierzęta ze smyczy. Psy funkcjonują o wiele lepiej (zarówno fizycznie, jak i psychicznie), gdy są wybiegane i bezwzględnie trzeba dać im taką możliwość. Długi spacer po parku to też okazja do spotkania innych psów, a kontakt z kolegami i wspólne zabawy to coś, co towarzyski czworonóg ceni bardzo wysoko.
  12. Czas na relaks: tak jak ludzie, psy potrzebują oderwania od pędu miasta i bliższego kontaktu z naturą. Wyjazd za miasto, raz na jakiś czas, to świetny pomysł. Pozwólcie zwierzętom biegać, wąchać, poznawać nowe zapachy, tropić i – chociaż przez chwilę – podążać za instynktem.

 

Na koniec warto przypomnieć, że o ile koty w mieszkaniach zazwyczaj czują się znakomicie, są psy, którym wyjątkowo nie służy ciasnota i brak ruchu. Rasy, które najlepiej rozwijają się w domach z dużymi ogrodami, a ewidentne męczą się w mieszkaniach w blokach. Dlatego jeśli dopiero planujecie wzbogacić rodzinę o czworonoga, wybierzcie odpowiednią (pod względem gabarytów, temperamentu i upodobań) rasę. Wybór jest naprawdę duży. Powodzenia!