Pamiętaj o czyszczeniu psich zębów

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który zdecydowanie powinien być wykonywany u naszego pupilka to czyszczenie zębów. Zwierzak do tej czynności powinien być przyzwyczajany od maleńkości. Pozwoli to uniknąć w jego przyszłym dorosłym życiu przedwczesnych zabiegów stomatologicznych.

Otóż trzeba wspomnieć, że znakomita większość psów, które ukończyły 7 rok życia i kotów po ukończeniu 8 roku życia ma większe lub mniejsze kłopoty stomatologiczne. Najlepszym tego przykładem jest kamień nazębny będący skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej zwierzęcia.

Po jedzeniu w jamie ustnej pozostają jego resztki, które wraz ze śliną, bakteriami, nabłonkiem śluzówek tworzą na zębach początkowo mało widoczny nalot. Ten wraz z czasem przyjmuje wygląd jasnożółtego osadu. Osad ulega mineralizacji i powstają jasnobrązowe płytki nazębne, które wkrótce przeistaczają się w kamień nazębny. Jest on zwykle podstawowym czynnikiem prowadzącym początkowo do chorób zębów i przyzębia, które nie poddane leczeniu doprowadzają do częściowej a nawet całkowitej utraty uzębienia.

Konieczna częstotliwość czyszczenia zębów u psa czy też kota zależy od kilku czynników. Istotna jest konsystencja karmy jaką zwierzę dostaje. Zwykle żywienie gotową suchą karmą powoduje to, że częstotliwość może być nieco mniejsza. Zwierzę, bowiem już podczas jedzenia niejako w sposób mechaniczny czyści sobie zęby. Jeśli jednak jest to „domowe jedzenie” tj. z reguły bardzo miękkie zabiegi czyszczenia zębów muszą być wykonywane dużo częściej. Zwierzęta karmione suchymi karmami komercyjnymi powinny mieć czyszczone zęby  1 – 2 razy w tygodniu.  Zwierzęta karmione karmami miękkimi  wymagają czyszczenia zębów nawet co 2 dni. Wydaje się, że szczególnie predysponowanymi rasami do odkładania kamienia nazębnego są pudle, yorki, jamniki, maltańczyki, pekińczyki, shih – tzu.

Do czyszczenia zębów naszych pupili należy używać specjalnych past (nie wolno używać past dla ludzi). Duży wybór past i szczoteczek do zębów dla zwierzaków spotkamy w każdym sklepie zoologicznym, ale najlepiej stosować preparat zalecony przez lekarza weterynarii, gdyż nie wszystkie pasty są jednakowo skuteczne. Dobrą skutecznością cechują się szczególnie tzw. pasty enzymatyczne, które nie tylko czyszczą, ale także mogą rozpuszczać istniejąca płytkę nazębną. Pasta dla zwierząt powinna mieć atrakcyjny dla nich (nie dla nas ludzi) smak, tak żeby jej stosowanie nie było dla zwierzęcia stresujące, a raczej żeby kojarzyło się z  czymś przyjemnym. Przy zaawansowanych zmianach przed rozpoczęciem stosowania pasty może być konieczne usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym.

  Lekarz weterynarii może usunąć kamień nazębny na dwa sposoby. W sposób tradycyjny tj. poprzez mechaniczne usunięcie lub z wykorzystaniem ultradźwięków. Jednakże obie metody wymagają całkowitego spokoju zwierzęcia podczas wykonywania zabiegu. Toteż zwykle wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Dlatego warto regularnie czyścić zęby naszym zwierzętom, gdyż zapobiega to odkładaniu płytki i kamienia nazębnego.