Oznaki stresu u kotów

Koty to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta. Oznacza to, że nawet pozornie błahe sytuacje mogą wywołać u nich poczucie niepokoju. Istnieje co najmniej kilka charakterystycznych objawów, które towarzyszą zestresowanemu mruczkowi. Warto o nich wiedzieć, aby móc odpowiednio szybko zareagować na problemy swojego pupila. Zestresowanemu kotu należy poświęcać dużo czasu i uwagi. W przeciwnym razie może nawet zachorować na depresję.

Agresywne zachowanie świadczy często o problemach emocjonalnych kota Agresywne zachowanie świadczy często o problemach emocjonalnych kota Źródło: Hemera/Thinkstock

Niepokojącym sygnałem świadczącym o problemach zdrowotnych kota są zmiany zwyczajów żywieniowych. Jeśli nasz mruczek nagle przestaje jeść lub przeciwnie zaczyna się objadać, warto wybrać się z nim do weterynarza. Problem niekoniecznie musi tkwić w zaburzeniach emocjonalnych kota, niemniej wymaga dokładnego zbadania. Innym widocznym objawem złego samopoczucia mruczka jest ukrywanie się przed domownikami. Doskonale wiadomo, że wiele kotów uwielbia spędzać mnóstwo czasu w szafach czy innych zakamarkach. Wcześniej czy później opuszczają jednak swoje kryjówki. Jeśli nie chcą z nich wychodzić, oznacza to cierpienie fizyczne lub psychiczne zwierzaka.

Stosunkowo często zdarza się, że zwierzęta odczuwające silny stres lub ból fizyczny zaczynają zachowywać się agresywnie. Na domiar złego zestresowane koty załatwiają czasami swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Dotyczy to zwłaszcza mruczków, które czują się zagrożone ze strony innych kotów mieszkających w sąsiedztwie. Kolejną oznaką stresu jest nadmierne wylizywanie futerka, które prowadzi często do wypadania sierści. Na ciele zwierzaka mogą wówczas powstać nawet miejsca całkowicie pozbawione sierści. Nieszczęśliwe i przestraszone koty potrafią także głośno i przeraźliwie miauczeć. Takie zachowanie bywa bardzo irytujące dla opiekuna, ale ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi na problem, z którym kot nie potrafi sobie samemu poradzić.

 

Źródło: Catster