Oryginalne stojaki na miski

Jak wybrać odpowiedni stojak na miskę? A do tego ręcznie wykonany i to w niebanalnej stylistyce? Podpowiada Psia Manufaktura.

Źródło: Psia Manufaktura

Co wyróżnia Psią Manufakturę?

Psia Manufaktura powstała przede wszystkim z myślą o wygodzie naszego czworonoga. Poza funkcjonalnością stojaków bardzo nam zależało, by były estetyczne i zarazem dekorowały nasz dom. Mogą one być w przeróżnych kolorach, z wycięciami na bokach oraz ozdabiane metodą decoupage. Inwencja twórcza nie zna granic pod warunkiem, iż będzie to bezpieczne dla naszego czworonoga.

Na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupów stojaka na miskę?

Największe znaczenie ma rozmiar. Za niski stojak nie utrudni jedzenia psu, ale za duży już tak. Kolejną rzeczą jest wybór, czy stojak ma być pojedynczy - „single” czy podwójny -„double”. Wybór zależny jest od tego, czy nasz pupil ma stały dostęp do jedzenia i wody, czy pory karmienia są wyznaczane, a w ciągu dnia wystarczy tylko jedna miska ze stałym dostępem do wody. Oczywiście, trzeba pamiętać o możliwościach pomieszczenia, w którym stojak będzie umiejscowiony. Model „double” jest dłuższy i zajmie trochę więcej miejsca.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Do stojaka należy też dobrać miski. Standardowe naczynia, które proponujemy do stojaków w większości przypadków są wystarczające, mają średnicę 18 cm i pojemność 1 litra. Miski te są dostępne w 5 kolorach: fioletowe, czerwone, białe, jasnozielone oraz stalowe. Dla mniejszych psów mamy miski o średnicy 12 cm, 14 cm oraz 16 cm i te ostatnie znów w 5 wariantach kolorystycznych. A dla większych psów mamy też kolorowe miski o średnicy 20 cm i pojemności 1,7 litra oraz stalowe satynowe o średnicy 22 cm i pojemności 2 litrów.

Jaki stojak jest najlepszy dla dużego psa, a jaki dla małego? Czy musi być dopasowany do wysokości czworonoga? 

Nasze stojaki podzielone są

Źródło: Psia Manufaktura

na rozmiary standardowe:

XSmall – wysokość 10 cm

Small – wysokość 15 cm

Medium – wysokość 20 cm

Large – wysokość 35 cm

XLarge – wysokość 45 cm

Oczywiście, na indywidualne zamówienie możemy wykonać inne rozmiary, by były bardziej dopasowane dla danego czworonoga. Wielkość stojaka to kwestia indywidualna bardziej właściciela niż psa, gdyż to on podejmuje decyzje o wysokości, z jakiej będzie jadł jego pupil. Warto mieć jednak na uwadze, że są rasy z tendencjami do skrętu żołądka i tu zdania są podzielone o jedzeniu na podwyższeniu. Wcale nie negujemy, iż stojak ma być idealnie dopasowany pod psa. Przede wszystkim chodzi o jego wygodę i odpowiednią pozycję przy jedzeniu. Psy długonożne czasem wręcz muszą odstawić przednie nogi (jak żyrafy), by móc dosięgnąć do misek na podłodze. Stojak przykładowo na wysokość 15 cm da im większy komfort, a przede wszystkim odciąży kręgosłup.

Jak zweryfikować optymalną wysokość stojaka?

Należy postawić miskę na książkach, następnie dokładając lub odejmując kolejne, zobaczyć, jaką pozycję ma pies przy jedzeniu i czy dana wysokość jest dla niego idealna. Następnie trzeba zmierzyć tę wysokość do rantu miski. Dopiero wówczas można wybrać rozmiar stojaka dla psa z rozmiarówki podanej powyżej. Należy pamiętać, że lepiej zawsze jest wybrać stojak nieco niższy niż za wysoki.

Czy wybór danego modelu musimy uzależnić od rasy psa?

Ewentualnie dobór miski możemy uzależnić od typu psa, np. dla psów o długich uszach polecamy miskę wąską, ale głęboką, by zminimalizować moczenie uszu w naczyniu. Mieliśmy też klientkę, której dopasowaliśmy miskę do kuli spowalniającej jedzenie. Miska nie mogła być ani za szeroka, ani za płytka, gdyż mijałoby się to ze spowolnionym i niełapczywym jedzeniem przez psa.

Z jakiego tworzywa są wykonane takie psie mini stoliki? Czy ma ono znaczenie?

Stojaki wykonujemy z drewna. Taki zamysł towarzyszył nam od samego początku. Sami posiadaliśmy stojaki metalowe, jednak po dłuższym użytkowaniu, regulacja przestała być regulacją, a wygląd no cóż...w roli głównej rdza. Zależało nam, by stojak był też przyjemny dla oczu, a że lubimy „dłubać” w drewnie , padło właśnie na nie. I tak właśnie z połączenia drewna i koloru powstał nasz pierwszy stojak, który służy do dziś jednemu z psiaków.

Źródło: Psia Manufaktura

Jak dbać o taki stojak? 

Jak wiadomo, te stojaki rdzy nie złapią, ale mamy często pytanie czy nie wchłoną wilgoci lub brudu. Wszystkie, które powstają w Psiej Manufakturze, są po bejcowaniu (albo pokryciu kolorowym akrylem), pokrywane kilkakrotnie lakierem. Spokojnie można umyć je szmatką i delikatnymi płynami. Nie polecamy natomiast szorowania, moczenia czy mycia żrącymi środkami chemicznymi, gdyż można je nieodwracalnie uszkodzić. Najlepiej pielęgnować je na takiej samej zasadzie, jak drewniane meble. W tym miejscu chciałabym również zaznaczyć, że w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pupili używamy produktów z atestami i certyfikatami, dlatego nie zaszkodzą one ani nam, ani naszym czworonogom.

Jakie stojaki cieszą się największą popularnością?

Największym zainteresowaniem cieszą się stojaki „Double”, głównie w rozmiarze Medium i Large. Najczęściej wybieranymi kolorami są za to wrzosowy, czekoladowy, niebieski i biały. Mamy też jednak sporo zamówień indywidualnych na niestandardowe rozmiary czy stojaki ozdabiane metodą decoupage.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć, decydując się na zakup?

Ceny stojaków ustalane są indywidualnie. W każdy stojak wkładamy nie tylko pracę, ale też serce. Psia Manufaktura to same rękodzieła. Każdy ze stojaków jest niepowtarzalny i wytworzony indywidualnie. Nie znajdziecie dwóch identycznych egzemplarzy i to nas właśnie wyróżnia.

 

Zapraszamy na nasz fanpage: https://www.facebook.com/PsiaManufaktura