Od mleczaków do zębów stałych. Kocie uzębienie.

Kocięta przychodzą na świat, tak jak niemowlęta, zupełnie bezzębne. Na zęby mleczne czekają jednak zdecydowanie krócej niż ludzkie dzieci, szybciej też wymieniają je na uzębienie stałe. Co trzeba wiedzieć o zębach kota?

Źródło: Shutterstock

Kocie maleństwo zaczyna ząbkować już w drugim tygodniu życia. Czasem rozpoczęcie tego procesu może opóźnić się do miesiąca, ale zazwyczaj trzytygodniowy kociak ma już w pyszczku pierwsze, niewielkie jeszcze, ząbki. Gdy kot skończy dwa miesiące, powinien być już wyposażony w komplet 26 mlecznych zębów. Nie cieszy się nimi zbyt długo, ponieważ wymiana ząbków na stałe zaczyna się już w trzecim miesiącu kociego życia. Wymiana odbywa się płynnie – zęby stałe zaczynają pojawiać się w pysku, gdy tylko mleczaki ustąpią im miejsca, trudno jest więc uchwycić moment, kiedy czworonóg jest uroczym szczerbatkiem.

Proces wymiany uzębienia u kota zaczyna się od siekaczy. Najpierw wyrzynają się siekacze środkowe (około 14 tygodnia życia zwierzęcia), następnie siekacze drugie i trzecie (odpowiednio około 15 i 16 tygodnia). Po siekaczach przychodzi pora na zęby przedtrzonowe i trzonowe, w końcu na kły.  Zanim kot skończy sześć miesięcy, ma już zazwyczaj wszystkie 30 zębów stałych.

Znajomość kolejności pojawiania się poszczególnych kocich zębów przydaje się do określenia wieku zwierzęcia, zwłaszcza gdy jego pochodzenie jest nieznane i niewiele wiemy o przeszłości jego i jego rodziców. Ponieważ kocie zęby są drobne, często nawet weterynarzowi trudno jest rozpoznać, czy to jeszcze mleczaki, czy już zęby stałe. Najwygodniejszą i najmniej obarczoną błędem metodą jest porównanie zębów mlecznych ze stałymi, a można to zrobić dopiero, gdy proces wymiany uzębienia się rozpocznie. Mleczaki są odrobinę mniejsze i ostrzej zakończone, natomiast zęby stałe są szersze i bardziej płaskie na krawędziach.

Analogie do uzębienia człowieka nie kończą się na ząbkowaniu. Starzejące się koty, podobnie jak starsi ludzie, z wiekiem mogą tracić zęby stałe. U wąsatych czworonogów proces ten zazwyczaj rozpoczyna się około 10 roku życia. Jeśli kocie zęby zaczynają wypadać wcześniej, koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem. Kot w sile wieku nie powinien ot tak tracić zębów, prawdopodobnie jest to objaw choroby dziąseł i współpracując z lekarzem można ten proces zatrzymać.

Problemy z uzębieniem mogą zdarzać się kotom w różnym wieku, dlatego o zęby zwierzęcia trzeba dbać tak jak o swoje. Zapalenie dziąseł czy odkładający się kamień nazębny to bolesne dolegliwości, które nieleczone mogą doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Zdrowemu kotu należy się dokładny przegląd dentystyczny, przynajmniej raz do roku. Codzienną higienę wnętrza kociego pyszczka ułatwi specjalna karma, gryzaki, a w razie potrzeby – staroświeckie czyszczenie szczoteczką (pasty do zębów przeznaczone dla ludzi są absolutnie niedozwolone, weterynarz doradzi preparat, który powstał z myślą o kotach).