O czym on merda?

Przyglądasz się czasem sposobowi, w jaki twój pies porusza ogonem? Zaobserwuj jak merda i pomyśl: kiedy ogon kręci się w prawo, a kiedy w lewo?

Źródło: Shutterstock

Nie tylko ludzie potrafią porozumiewać się bez słów. Mowa ciała jest znana także zwierzętom, a psy do wyrażania emocji używają… ogonów.  Merdanie wcale nie jest ot takim sobie zupełnie przypadkowym wywijaniem, ale doskonale odzwierciedla uczucia zwierzęcia.

Jak czytać mowę psiego ogona? Odkodować te komunikaty udało się naukowcom z Włoch, ale każdy opiekun psa może bez trudu potwierdzić ich odkrycie bacznie obserwując zachowanie swojego czworonoga. Co robi wasz pupil, gdy jest wyraźnie zadowolony? Gdy widzi ulubioną osobę albo cieszy się na zbliżający się spacer? Merda ogonem w prawo! Tak właśnie wyraża pozytywne emocje. A co się dzieje, gdy pies jest zdenerwowany, niezadowolony? Tak jak wtedy, gdy spotka w parku wrogo nastawionego kolegę? Zgadliście: macha ogonem w lewo. Okazuje się, że ruchy ogona odzwierciedlają to, co dzieje się w mózgu zwierzęcia, a impuls przechodzi krzyżowo. I tak pobudzenie lewej półkuli mózgu, związane z odczuwaniem pozytywnych emocji, powoduje merdanie w prawą stronę, prawej półkuli (tej od uczuć negatywnych) – w stronę lewą.

Co ciekawe, dowiedziono, że sygnały dawane za pomocą ogona mogą odczytywać inne psy.  Gdy puszczono im krótkie filmiki z nagraniem przedstawiającym merdające ogony, reakcja widzów była zależna właśnie od kierunku merdania.  Kiedy pies na filmie machał ogonem w lewo, zwierzę oglądające nagranie zaczynało w wyraźny sposób się denerwować, a jego serce biło zdecydowanie szybciej. Takiej reakcji nie zaobserwowano, gdy czworonogi na filmie merdały w prawo. Przekaz był jasny, a jego zrozumienie nie wymagało wcale wzajemnego obwąchiwania, spoglądania na siebie, pokazywania kłów czy powarkiwania. Żeby przekazać emocje wystarczył ogon.

Powtórzmy: ruch w prawo to dobre emocje, ruch w lewo – uczucia negatywne. Obserwujcie ogony swoich psów! Mówią więcej, niż się może wydawać.