Nowi ludzie w życiu twojego psa

Psy są różne – niektóre kochają wszystkich ludzi, inne są nieśmiałe, a na wyciągniętą w ich stronę rękę mogą reagować strachem lub nawet agresją. Najtrudniejsza sytuacja jest w przypadku psa adoptowanego, bowiem przeważnie nie znamy jego przeszłości i nie wiemy, czy ktoś przypadkiem nie zrobił mu krzywdy. Większość psów woli, gdy zapoznanie z nowymi ludźmi odbywa się raczej w spokoju i ciszy.  Nigdy nie powinieneś pozwolić, by ktoś zbliżał się krzycząc, piszcząc, machając rękami i dotykał twojego psa bez jego wyraźnej zachęty.

Najczęściej trudniejsze jest nauczenie ludzi, aby właściwie witali się z psem, a nie na odwrót!

Witaj piesku! Witaj piesku! Źródło: Internet

Oto kilka rad, które na pewno przydadzą się, kiedy przedstawiasz swojemu psu obcych ludzi:

  • Obserwuj język ciała psa. Uszy, oczy i ogon powiedzą ci, jak pies się czuje i czy ma ochotę na zbliżenie z nową osobą.
  • Poproś, aby gość na początku ignorował twojego psa – okazywanie entuzjazmu może przerazić nieśmiałego zwierzaka. Pozwól psu, aby sam zdecydował, czy chce przywitać nową osobę, kiedy i  w jaki sposób.
  • Przypomnij gościom, aby głaskali psa po boku lub szyi, a nie po głowie.
  • Warto, aby powitanie odbywało się ” na poziomie” psa – człowiek powinien się schylić, kucnąć lub przyklęknąć.
  • Przygotuj ulubione przysmaczki twojego psa i daj po kilka gościom. Przez żołądek do serca - nic tak dobrze nie przełamuje lodów, jak kąsek czegoś pysznego!

Jeśli wprowadzasz nowych ludzi w życie swojego niedawno adoptowanego ze schroniska czy fundacji psa, poinstruuj gości, co powinni zrobić zanim odwiedzą was w domu:

  • Najlepiej, aby powiadomili cię telefonicznie lub za pomocą sms-a, kiedy dokładnie przyjdą, abyś mógł przywitać ich w drzwiach -  bez dzwonka i pukania.
  • Poproś, aby ubrali się wygodnie i „bezpiecznie” – pies może nie być nauczony, aby nie skakać na gości. Witaj przybyszy z psem na smyczy, karcąc go werbalnie za próby skakania
  • Niech przywitają się z tobą i nie zwracają początkowo żadnej uwagi na psa.
  • Poproś ich, aby stali spokojnie i pozwolili psu się obwąchać zanim ewentualnie go pogłaszczą
  • Jeśli pies jest zbyt pobudzony weź go na smycz i uspokajaj komendami, które zwykle stosujesz w takich wypadkach.
  • Zapewnij mu spokojne miejsce, gdzie będzie się czuł bezpieczny i gdzie nikt nie będzie go niepokoił. Jeśli wśród gości jest dziecko w żadnym wypadku nie pozwól mu zbliżać się do psa, jeśli ten sobie tego nie życzy.

Niestety nie wszyscy spotkani na ulicy czy w parku wiedzą, jak postępować z obcym psem. Jeśli zatem do twojego psa zbliża się jakaś nieznajoma osoba nie wahaj się pouczyć go, jak ma się zachować, aby nie wywołać u zwierzęcia strachu, agresji czy wybuchu nadmiernego entuzjazmu połączonego ze skakaniem i drapaniem.  Poproś, aby nieznajomy pozwolił najpierw się obwąchać. Powiedz, że twój pies nie lubi być przytulany i głaskany po głowie i jeśli ktoś chce się z nim zaprzyjaźnić musi się zniżyć do poziomu psa i pogłaskać go po boku lub pod brodą.  

Jeśli nie jesteś pewien reakcji psa na przykład na pisk dzieci, lub twój pies jest nerwowy i widać, że tego dnia nie lubi „zadawać się” z nieznajomymi - powiedz to wyraźnie. Nic na siłę!

Jeśli twój pies czuje się niespokojny, wycofany czy wręcz boi się obcych, unikaj zbyt wielu spotkań. Jednak mądrze przeprowadzona socjalizacja z ludźmi umacnia w psie zaufanie do ludzi, pomaga lepiej funkcjonować na spacerach, u weterynarza i w miejscach publicznych. 



Źródło:  https://www.rover.com/blog/introduce-rescue-dog-new-people/