Niezbędnik na letnią wyprawę z psem

Tylko na reklamach podróżowanie z psem jest świetną zabawą. W rzeczywistości jazda z psem, ale także wypoczynek już na miejscu, może zmęczyć i porządnie zirytować istoty na dwóch i czterech nogach. Jeśli chcesz, aby upragniony pobyt z psiakiem przebiegał możliwie najspokojniej, pomyśl o niezbędnym wyposażeniu na długo przed wyprawą.

Źródło: Shutterstock

Książeczka zdrowia i leki

Zadbaj przede wszystkim o zdrowie pupila. Na wakacjach może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, przez który twój pies trafi do weterynarza. Zapakuj książeczkę oraz inne dokumenty, pokazujące historię choroby, uczulenia itp. Nie zapomnij zabrać także wszystkich leków, jakich potrzebuje pupil.

Dobrze także zawczasu spisać dane teleadresowe przychodzi weterynaryjnych działających na miejscu. Odszukaj zwłaszcza placówki całodobowe. Jeśli to możliwe – sprawdź, która z nich ma najlepszą opinię wśród internautów.

 

Leki na uspokojenie

Wielu właścicieli decyduje się na podawanie psiakom leków na uspokojenie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ można psu bardzo zaszkodzić aplikując zły lek lub nieodpowiednią dawkę. Stres podczas podróży lepiej jest zwalczać poprzez częstsze zatrzymywanie się i spacerowanie z psiakiem.

 

Podróżowanie – kratka, transporter i zapięcie do pasów

Bezwzględnie należy przypiąć psa w trakcie jazdy. Swobodnie siedzący pies powoduje wielkie zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla reszty podróżujących.

Źródło: Kurgo
 System zabezpieczenia psiaka należy dobrać do jego wzrostu i wagi. Najmniejsze pupile mogą być przewożone w transporterach przypiętych na tylnym siedzeniu. Większe psiaki mogą dostać specjalne szelki przypinające je do pasów bezpieczeństwa. Umożliwiają one niewielki, poprawiający wygodę ruch, ale nie pozwalają na bieganie po całej przestrzeni auta.

Największe psiaczki mogą podróżować za lub na tylnym siedzeniu. Należy wówczas wcześniej przygotować auto. Dobra kratka zabezpieczająca oddzieli pupila od osób prowadzących auto. Musi być na jednak na tyle mocna i dobrze zamocowane, by nie ustępować pod naporem psa, ani przesuwać się.

 

Poćwicz z psem przed wyjazdem

Pies boi się i jest rozdrażniony, ponieważ znalazł się w nowym miejscu, w nieznanej sobie sytuacji. Poświęć więc zawczasu codziennie kilka minut na trening z pupilem. Oswajaj go z autem, transporterem czy innymi akcesoriami, używanymi podczas jazdy. Działaj powoli, bądź cierpliwy i nagradzaj pupila. Powoli zamykaj go w aucie, przejedź się kawałek, przyzwyczajaj do zamknięcia. Poprzez ciepły głos i przyjacielską postawę ciała pokaż zwierzakowi, że nie ma się czego obawiać.

 

Przenośne miski i poidełka

Psiakowi nie będzie przeszkadzać, jeśli podczas wyjazdu jeść będzie z innych misek. Najlepiej sprawdzą się kompaktowe i lekkie modele turystyczne, które można łatwo schować do plecaka. Dobre są zarówno miski składane do płaskiej formy oraz te, przypominające miękki, mały basenik z lekkiej tkaniny. Po wcześniejszym uformowaniu i napełnieniu wodą nabierają one właściwych kształtów.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock
 Na długie wyprawy najlepsze są specjalne poidełka. Świetnie sprawdzają się modele w formie butelki z wodą, zaopatrzoną w dozownik - rynienkę ułatwiającą picie.

 

Smycze oraz kaganiec

Nigdy nie wiadomo z jakimi sytuacjami spotkasz się podczas wyprawy. Na wakacje zabierz najlepiej zarówno smycze krótkie – dobre do miasta i zatłoczonych miejsc oraz długie – spacerowe.

Nawet jeśli twój pies nie chodzi na co dzień w kagańcu, zabierz go dla pewności. W wielu miejscach, na przykład w parkach krajobrazowych, na plażach strzeżonych czy podczas transportu komunikacją miejską, wymaganych jest kaganiec nawet u malucha.

 

Hak do wkręcania smyczy

Jeśli planujesz częste przebywanie na łonie natury, rozważ zakup specjalnego haka do wiązania smyczy. Przedmiot przypomina połączenie śledzia namiotowego i korkociągu. Hak wkręcany jest w podłoże. Przywiązana smycz pozwala psiakowi na większa swobodę, a człowiekowi – na zwolnienie rąk, na przykład podczas zabawy przy ognisku.

 

Worki na nieczystości

Właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim psie – nawet w parkach, lasach i innych terenach zielonych. Najlepiej kupić specjalne woreczki, które można zawiesić w etui przy smyczy. Można korzystać również ze specjalnych szczypiec lub łopatek.

 

Kamizelka do pływania i odblaskowa oraz buty

Wybierasz się na żagle? Nie zapomnij o odblaskowym kapoku także dla pupila. Zapewnij także bezpieczeństwo pupila po zmroku, zakładając mu odblaskowe kamizelki lub świecące gadżety.

Źródło: FORUM / Reuters / Lucy Nicholson
  Wielu właścicieli decyduje się na dodatkowe akcesoria, które przydadzą się głównie na górskim szlaku. Jeśli jedziemy z psiakiem zdobywać szczyty znane z ostrych kamieni, warto rozważyć zakup ochronnego obuwia. Musi być ono jednak wygodne, trwałe i dobre jakościowo.