Nie zostawiajmy zwierząt w samochodach

Długo wyczekiwane wysokie temperatury zawitały w końcu w Polsce. Słoneczna pogoda oraz towarzyszące jej ciepło zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety iście letnia aura stwarza poważne zagrożenia, zwłaszcza dla czworonogów. Powinniśmy być ich świadomi, aby ustrzec swoich pupili przed utratą zdrowia, a nawet życia.

Nigdy nie zostawiajmy psa w samochodzie Nigdy nie zostawiajmy psa w samochodzie Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez właścicieli psów i kotów jest pozostawianie swoich podopiecznych wewnątrz samochodów. Niektórym osobom wydaje się, że jeśli szyba w aucie jest uchylona, ich zwierzak nie odczuje negatywnych skutków wysokiej temperatury. Tymczasem w rzeczywistości większość czworonogów bardzo źle znosi nawet kilka minut w upale w kabinie samochodu. Dodatkowo uczucie stresu związane z przebywaniem w zamkniętym samochodzie bez opiekuna przyśpiesza oddychanie i zwiększa tempo pracy serca. W rezultacie zwierzę bardzo szybko zaczyna odczuwać duszność i zmęczenie. Jego temperatura ciała zaczyna wzrastać, co może skończyć się udarem lub zasłabnięciem. Wówczas bez natychmiastowej pomocy dochodzi do śmierci czworonoga. Eksperci przypominają, że nawet jeśli temperatura powietrza na zewnątrz nie jest bardzo wysoka i wynosi dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza, to w ciągu zaledwie godziny w kabinie samochodu może wzrosnąć do prawie pięćdziesięciu stopni, co poważnie zagraża zdrowiu i życiu czworonoga.

Na ryzyko udaru czy przegrzania narażone są wszystkie psy i koty, ale szczególną uwagę należy zwrócić na takie, które mają długą sierść, są stare lub schorowane. W Stanach Zjednoczonych w większości stanów prawo przewiduje surowe kary dla osób, które w upale pozostawiają swoje czworonogi w samochodzie lub przewożą je w otwartym bagażniku w samochodach z nadwoziem typu pick-up. Większość Amerykanów od razu dzwoni na numer telefonu alarmowego, jeśli tylko zauważy czworonoga pozostawionego w zamkniętym aucie. W Polsce też istnieje przepis, który za zamknięcie psa lub kota w aucie pozwala skazać jego właściciela nawet na dwa lata pozbawienia wolności. Niemniej w praktyce za tego typu przewinienia sądy wymierzają najczęściej sprawcom jedynie symboliczne kary w zawieszeniu. Alarmujemy! Widzicie psa zamkniętego w rozgrzanym samochodzie, nie bagatelizujcie sprawy i poinformujcie policję.

 

Źródło: American Red Cross, Your News Now