Nie dla buldoga kiełbasa - cz. 1

Jak karmić buldogi francuskie? Czy rasa ta wymaga specjalnego traktowania? Rozpoczynamy cykl informacji dotyczących prawidłowego napełniania miski pupila! Codziennie, zaglądając na portal, poznasz nową zasadę żywienia buldoga francuskiego oraz przepis na danie, dzięki któremu twój buldog będzie najedzony i szczęśliwy, a przy tym także zdrowy.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Buldogi francuskie są przykładem małych molosów, pochodzą w linii prostej od buldogów angielskich, ale nie odziedziczyły niektórych predylekcji do chorób dla nich charakterystycznych. Wyróżniają się mocną muskulaturą przy stosunkowo niewielkim wzroście. Główne problemy wynikające ze specyfiki budowy ciała i charakterystyki rasy, na które należy zwrócić uwagę w czasie komponowania/wyboru diety, związane są przede wszystkim ze skłonnością do objawów zespołu oddechowego, charakterystycznego dla psów krótkoczaszkowych, stanami zapalnymi skóry oraz predyspozycją do otyłości.

Zasada 1

Z racji na predyspozycje genetyczne oraz skłonność do męczenia się podczas wysiłku fizycznego (ze względu na utrudnione oddychanie w wyniki wąskiego nosa, wydłużonego podniebienia miękkiego, nieprawidłowego kształtu krtani oraz niedorozwoju pierścieni tchawicy) bardzo ważnym czynnikiem profilaktycznym jest niedopuszczenie do otyłości. Bez względu na wybór modelu żywienia – dieta domowa, karma sucha, karma mokra – ilość pokarmu, jego kaloryczność oraz ilość składników odżywczych muszą być dostosowane do masy ciała buldoga, fazy jego wzrostu i dodatkowych aktywności fizycznych. O ile w przypadku karmy komercyjnej - suchej bądź mokrej, zadanie właściciela sprowadza się do ścisłego przestrzegania zaleceń producenta, to w przypadku żywienia karmą domową należy dysponować wystarczającą wiedzą na temat wymagań żywieniowych swojego zwierzęcia. Najczęstszym błędem jest zbyt wysoka kaloryczność pokarmu, która wynika z braku umiejętności oszacowania gramatury surowców spożywczych. Czasami właściciele nie zdają sobie sprawy z gęstości energetycznej danego surowca wykorzystywanego do „produkcji” karmy domowej.

Źródło: Shutterstock

Przykładowo: 1 łyżka stołowa oleju roślinnego – nieodzownego suplementu dostarczającego niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 – to aż 90 kcal. Przy dobowym zapotrzebowaniu na poziomie 500 kcal taka jedna łyżka to aż 20% dobowego zapotrzebowania na energię. Systematyczne przekraczanie dobowego zapotrzebowania na energię o 20% przez okres około jednego miesiąca, a pies 15-20 kg zyskuje dodatkowe 5-10% masy ciała.

Z drugiej strony, zbyt wysoka kaloryczność dawki nie jest jednoznaczna z pokryciem normy na pozostałe składniki odżywcze. Przy wykorzystywaniu w konstruowaniu dawki pokarmowej produktów wysokoenergetycznych może dochodzić do pojawienia się niedoborów składników odżywczych przy nadmiarze energii a konsekwencją takiego żywienia jest otyłość przy objawach niedoborów witamin z grupy B oraz niektórych składników mineralnych (głównie mikroskładników).


Przykładowy przepis diety dla buldogów francuskich - nr 1

Wszystkie zaprezentowane przepisy pokrywają dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię (dobową dawkę należy podzielić na minimum dwie porcje). Dla obliczeń założono masę ciała psa/suki 10-12 kg.

 

Składniki:

  1. Mięso wołowe średniościęgniste, chude            200 g
  2. Kurczak – tuszka ze skórą                                        100 g
  3. Płatki owsiane                                                                  50 g
  4. Marchew                                                                          100 g
  5. Olej rzepakowy                                                                20 g

Rodzaj obróbki termicznej: gotowanie


Zawartość podstawowych składników odżywczych:

* białko - g 43,1
* tłuszcz - g 20,8
* kwasy tłuszczowe wielonienasycone - g 3,5
* wapń - mg 70
* fosfor - mg 800
* żelazo - mg 8,8
* cynk - mg 12,5
* miedź - mg 0,5
* witamina A - ug 1260
* witamina E - mg 4,9
* witamina D - ug 3,95
* witamina B1 - mg 0,52
* witamina B2 - mg 0,75
* witamina B6 - mg 1,65
* witamina B12 - ug 3,9
* niacyna - mg 22,1
* kwas foliowy - ug 88,1


Uwaga: Do zaproponowanego dania głównego należy dodać suplement diety zawierający wapń, fosfor i witaminy z grupy B.

 

Tekst opracowany przez:
Jacek Wilczak