Nie bój się pieseczku

Jak zachowywać się podczas kontaktu z bojaźliwym psem? Co zrobić, aby go do siebie nie zrazić? Czy można przełamać jego strach?

Źródło: Shutterstock

Bojaźliwy pies jest najczęściej skulony, porusza się wolno, unika kontaktu wzrokowego odchylając głowę w bok i pokazując białka oczu. Może się oblizywać lub powarkiwać. Aby zmniejszyć jego stres, należy postępować w następujący sposób:

  1. Pozwól psu zdecydować, czy chce do ciebie podejść, czy nie. Nie ograniczaj swobody jego ruchu, pies, który się boi i nie ma gdzie uciec, będzie bronił się atakiem.
  2. Stań bokiem, odwróć głowę, to sygnał uspakajający, który zmniejsza napięcie przestraszonego psa.
  3. Nie patrz w oczy, dla niego to sygnał grożący.
  4. Nie podchodź do niego, poczekaj aż sam podejdzie. Jeśli jednak musisz podejść, to kucnij i delikatnie przybliż się do psa bokiem.
  5. Nie pochylaj się nad psem, możesz go w ten sposób przestraszyć.
  6. Nie uśmiechaj się pokazując zęby. Obnażanie zębów w psim języku oznacza groźbę.
  7. Bądź ostrożny z głaskaniem. Nie klep psa po głowie, one tego nie lubią. Głaszcz psa długimi, delikatnymi ruchami pod brodą i po klatce piersiowej.
  8. Możesz przemawiać do psa spokojnym i ciepłym głosem.
Takie zachowanie powinno skutecznie obniżyć stres u czworonoga, a powtarzane sukcesywnie sprawi, że nam zaufa. Wówczas przy kolejnych próbach kontaktu pies będzie pewniejszy i śmielszy, aż do momentu, w którym przestanie się nas bać.


ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Jak rozmawiać z psem, Łódź, 2004; Nicole Wilde, Mój pies się nie boi, Łódź, 2009.