Największe błędy właścicieli kotów

Miłośnicy kotów często sądzą, że perfekcyjnie zajmują się swoimi pupilami. Istnieją jednak powszechne błędy w pielęgnacji, z których "kociarze" nawet nie zdają sobie sprawy.

Jeśli nie poświęcasz uwagi swojemu kotu, jego niegrzeczne zachowanie może być dla Ciebie sygnałem. Jeśli nie poświęcasz uwagi swojemu kotu, jego niegrzeczne zachowanie może być dla Ciebie sygnałem. Źródło: Shutterstock

1. Produkty dla psów

Wydaje się, że zabawki, sucha karma czy przekąski dla zwierząt niewiele różnią się między sobą, dlatego nie warto przepłacać i kupować dwóch osobnych rodzajów dla psów i kotów. To błąd. Oczywiście, psie legowisko może być z powodzeniem wykorzystywane przez kota, ale już użycie niektórych psich lekarstw może skończyć się w przypadku kota nawet śmiercią. A co z jedzeniem? Koty i psy mają radykalnie różne potrzeby dotyczące pożywienia, dlatego nie powinno się karmić otyłego, psiego seniora i małego kotka jedną karmą. Niektóre koty lubią jednak "zaglądać" do psiej miski. Choć zjedzenie psiego przysmaku raz na jakiś czas nie zaszkodzi mruczkowi, lepiej jest zadbać, by kot miał stały dostęp do odpowiedniej dla siebie karmy.

2. Lekarstwa dla ludzi

Dać kotu "ludzką" tabletkę przeciwbólową czy węgiel leczniczy możemy tylko w wyjątkowych przypadkach, a i tak nie mamy pewności, czy brak takiej kuracji nie byłby lepszy niż przypadkowe lekarstwo. Lek, który dla człowieka jest słaby, dla kota może okazać się śmiertelny a w najlepszym razie - nie zadziałać. Tylko niektóre leki można stosować u kotów (np. Fitolizyna - na nerki) i to w ściśle określonych dawkach, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

3. Kocia otyłość

To jeden z najpowszechniejszych błędów, choć w Polsce wciąż jest lepiej, niż np. w Ameryce, w której ponad połowa kotów jest otyła. Przekarmianie kota wcale nie świadczy o bezgranicznej miłości, a jedynie o braku wyobraźni właściciela, który tuczy zwierzę bez troski o jego zdrowie.

4. Niewłaściwa kuweta

Koty są niezwykle czystymi stworzeniami, które na mycie się potrafią poświęcać kilka godzin dziennie. Brak dbałości o kuwetę jest jednym z najgorszych błędów właścicieli. Kot, który ma brudną kuwetę czuje się niespokojny i może wypróżniać się poza nią. Równie ważny jest rodzaj żwirku - każdy kot ma swoje preferencje, których respektowanie pomoże uniknąć nieporozumień.

5. Brak opieki

Koty są naturalnie niezależnymi zwierzętami, ale te domowe potrzebują naszej pomocy w wielu sytuacjach. Sprawdzajmy, czy pupilowi nie trzeba obciąć pazurów, czy nie potrzebuje kąpieli,czesania lub przeglądu zębów. Starsze koty mogą potrzebować więcej pomocy, niż młode, i również to warto wziąć pod uwagę.

6. Rzadkie wizyty u weterynarza

To, że kot nie lubi wizyt u swojego lekarza (a nawet nie lubi wychodzić z domu) nie znaczy, że ich nie potrzebuje. Statystycznie koty domowe widują weterynarza znacznie rzadziej niż psy, które łatwiej jest tam zaprowadzić. Mimo to, potrzebują takiej samej opieki.

7. Tylko suche jedzenie

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Choć jest wygodne, tanie i niektóre koty je lubią, suche jedzenie to najgorszy rodzaj pożywienia. Powód? Choć producenci reklamują je jako esencję zdrowia, w rzeczywistości składem bardziej przypominają fast-foody, niż zbilansowane posiłki. Dlatego warto czytać ich skład i skonsultować się z weterynarzem - istnieje wiele rodzajów karmy specjalistycznej, która zawiera odpowiednio dużo składników mineralnych.

8. Ignorowanie sygnałów

Koty to tajemnicze osobistości, jednak mimo wszystko jako właściciele, powinniśmy umieć odczytywać subtelne sygnały, jakie nam wysyłają. Częstym błędem właścicieli jest ignorowanie zmiany kociego zachowania. Wydaje nam się, że kot nagle załatwia się poza kuwetą ze złośliwości, gdy w rzeczywistości ma do tego poważny powód związany ze zdrowiem lub otoczeniem. Warto przyglądać się swojemu kotu.

9. Wymiotowanie? To norma.

Koty wymiotują z wielu powodów, ale nigdy nie wolno ignorować tych sygnałów. Choć rzeczywiście część kotów wymiotuje, mimo że nie mają poważnych problemów zdrowotnych, niektóre wysyłają tym poważny sygnał, że nie wszystko jest z ich zdrowiem w porządku. Nawet, jeśli kot wymiotuje, bo po prostu ciągle krztusi się "kulkami" z futra, warto zadać sobie pytanie o to, dlaczego inne koty mają taki problem rzadziej? Może za rzadko czeszemy puszystego kota, a może ma problemy z przełykiem?

10. Brak dentysty

O kocie zęby również należy dbać, a zupełna ignorancja tego tematu to jeden z głównych błędów właścicieli. Warto zapytać weterynarza o to, jak możemy poprawić stan kociego uzębienia a raz w roku fundować mu solidny przegląd jamy ustnej. Problemy z kocimi zębami mogą odbijać się na całym zdrowiu - np. powodować stan zapalny innej części ciała