Nadwaga problemem u psów i kotów w USA i Europie

Stany Zjednoczone to kraj, którego miliony mieszkańców cierpi z powodu otyłości. Niestety jak donoszą tamtejsze media ten poważny problem dotyczy już nie tylko ludzi, ale także psów i kotów. Podobne zjawisko zaczyna być zauważalne także w niektórych europejskich krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii.

Otyłość to poważny problem nie tylko u ludzi Otyłość to poważny problem nie tylko u ludzi Źródło: By -Tripp-, www.flickr.com, CC BY 2.0

Szacuje się, że do 2030 roku połowa ludności większości stanów w USA będzie otyła. Z kolei już teraz ponad połowa amerykańskich psów i kotów cierpi na nadwagę, a 20% na otyłość. Nic dziwnego, że za oceanem powstało nawet Stowarzyszenie Na Rzecz Zapobiegania Otyłości u Zwierząt Domowych (Association for Pet Obesity Prevention). Prowadzi ono różne akcje mające na celu uświadomienie opiekunom czworonogów jak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety oraz zapewnienie psom i kotom niezbędnej przestrzeni życiowej. W przypadku zwierząt domowych podobnie jak to ma miejsce u ludzi, otyłość powoduje cukrzycę, problemy z krążeniem, choroby serca, trudności z poruszaniem się oraz inne poważne dolegliwości. Warto dodać, że większość zwierząt ma tendencję do tycia po zabiegach kastracji i sterylizacji. Dlatego powinny otrzymywać specjalną karmę.

Kampanie zachęcające do odchudzania czworonogów w Wielkiej Brytanii odbywają się za sprawą PDSA Pet Fit Club. Na stronie internetowej tej organizacji znaleźć można liczne historie psów, kotów, a nawet królików, które z racji ogromnego apetytu i zaniedbań opiekunów osiągnęły tak dużą wagę, że zaczęło to zagrażać ich zdrowiu i życiu. Co roku prezentowany jest także portret zwierzątka, któremu udało się zrzucić najwięcej zbędnych kilogramów. W 2012 roku na największe uznanie zasłużył pies rasy Cavalier king charles spaniel o imieniu Jack, który schudł z ponad dwudziestu do niespełna czternastu kilogramów. Niemniej musi zrzucić jeszcze co najmniej cztery kilogramy jeśli chce osiągnąć idealną dla jego rasy i wieku wagę dziesięciu kilo.

Na stronie internetowej brytyjskiej organizacji opisano także historię kota o imieniu Billie z miasta Sunderland. Dziesięcioletni mruczek do niedawna zjadał ogromne ilości pokarmu i co chwilę czekał na dokładkę. Na domiar złego coraz rzadziej wybierał się na dłuższe spacery, a wraz ze wzrostem wagi miał coraz mniej sił i ochoty na uganianie się za piłeczkami czy ptaszkami. Z kolei jego opiekunowie nie ograniczali mu pożywienia chcąc w ten sposób uspokoić mruczka po śmierci innego kota o imieniu Bobby, który zmarł z powodu starości, a przez całe życie przyjaźnił się z Billim. Niestety waga Billiego szybko wzrosła do prawie dziewięciu kilogramów. Potrzebna była specjalna dieta i dużo wytrwałości, aby udało się odchudzić kota do prawie siedmiu kilogramów. Dzięki zastosowanym zabiegom obwód mruczka w talii zmniejszył się aż o czternaście centymetrów. Niemniej idealna dla mruczka waga około czterech kilogramów nie została jeszcze osiągnięta.

Dużo lepszy wynik osiągnął pochodzący ze Szkocji pies rasy Cocker spaniel, który zrzucił prawie siedem kilogramów, a więc 29% swojej całkowitej wagi osiągając 16.6 kilogramów chociaż przez pewien czas ważył aż 23.4 kilogramów. Doszło do tego, że sympatyczny pies nawet przy stosunkowo niewielkim wysiłku dostawał zadyszki. Na szczęście po odchudzeniu na nowo polubił spacery i wyraźnie poprawiło się jego samopoczucie.

Osoby posługujące się językiem angielskim mogą zerknąć na stronę internetową http://www.pdsa.org.uk/pet-health-advice/pdsa-pet-fit-club gdzie zamieszczono kilka broszur i posterów ułatwiających wybór odpowiedniej karmy dla psa i kota, który cierpi na nadwagę.

 

Polecane produkty:

 

Źródło: www.iams.com.pl
 
Źródło: www.iams.com.pl
 
Źródło: www.iams.com.pl
 

Źródło: The Atlantic, Pdsa.org.uk