Nadciśnienie tętnicze u kotów

Podobnie jak ludzie, koty coraz częściej chorują na nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego warto obserwować zachowanie kota, a w przypadku mruczka w starszym wieku chodzić z nim na regularnie badania w celu szybkiego rozpoznania tej niebezpiecznej choroby.

Koty podobnie jak ludzie cierpią na nadciśnienie tętnicze Koty podobnie jak ludzie cierpią na nadciśnienie tętnicze Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

Nadciśnienie tętnicze bardzo często towarzyszy innym chorobom występującym u kotów, zwłaszcza takim, jak przewlekła niewydolność nerek i nadczynność tarczycy. Jeśli nasz mruczek cierpi na którąkolwiek z tych dolegliwości, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest w jego przypadku bardzo wysokie. Predyspozycje do nadciśnienia mają także koty otyłe i chore na cukrzycę. Podobnie jak w przypadku ludzi, prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem kota i częściej dotyczy mruczków starszych niż młodszych. Niemniej, czasami zdarza się, że choroba dotyka także kilkuletnie koty.

Nadciśnienie tętnicze może wywoływać szereg różnych objawów u kotów. Z pewnością nie wolno zlekceważyć takich symptomów, jak drgawki, dreszcze, bóle głowy, zawroty, osłabienie, nagły spadek aktywności kota, krwawienie z nosa, gorące i czerwone uszy, pękanie naczyń i wylewy do oka, pojawienie się krwi w moczu, brak chęci do chodzenia i spacerów, nienaturalne podniecenie i wydawanie odgłosów świadczących o cierpieniu fizycznym mruczka. Po stwierdzeniu któregokolwiek z tych objawów, należy od razu udać się do weterynarza. W zależności od charakteru kota i odpowiedniego podejścia jego właściciela można spróbować zmierzyć mruczkowi ciśnienie samemu. Badanie jest całkowicie bezbolesne, ale może być nieprzyjemne dla nieoswojonego z urządzeniem kota. Do badania nadciśnienia u mruczków wykorzystuje się podobne urządzenia jak w przypadku ludzi, aczkolwiek ważne jest odpowiednie dopasowanie mankietu do łapki kota.

Prawidłowe ciśnienie u kota nie powinno przekraczać bariery 160 mmHg na 119 mmHg. W przeciwnym razie mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, które wymaga regularnego leczenia, gdyż stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kota. Nieleczone nadciśnienie tętnicze u kotów prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, w tym ślepoty, wylewu, uszkodzeń układu nerwowego, a nawet śpiączki. Ponadto, nadciśnienie ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę serca i nerek. Dlatego w przypadku stwierdzenia tej dolegliwości u kota, mruczek musi być pod kontrolą weterynarza i regularnie otrzymywać leki na obniżenie ciśnienia. W przypadku odpowiednio prowadzonego leczenia, chory kot może przeżyć jeszcze wiele lat i doczekać szczęśliwej starości. Dlatego ważne jest szybkie wykrycie choroby, a następnie odpowiedni dobór lekarstw.

 

Źródło: Fabcats.org, Petmd.com, Felinecrf.org, Mother Nature Network