My się zimy nie boimy

Zimowe miesiące to czas, gdy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszych czworonogów. Opady śniegu, lodowaty wiatr, wyjątkowo niskie temperatury, ale też zwiększona podatność na choroby sprawiają, że z niechęcią myślimy o codziennych obowiązkach. Tak wcale być nie musi. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby zima kojarzyła się z samymi przyjemnościami.

Źródło: Shutterstock

1. Gdy słupek rtęci niebezpiecznie pikuje w dół, lepiej żeby nawet wychodzące na co dzień koty zostały w domu. Nie zgubią się zdezorientowane dużym śniegiem lub wiatrem, nie wychłodzą się, nie zamarzną. Zabezpiecz drzwi i okna, przez które zazwyczaj wydostają się na zewnątrz – zwierzęta będą bezpieczniejsze, a ty spokojniejszy. Jeśli masz psa, który ma w zwyczaju biegać po ogródku i wracać do domu tylko na posiłki i drzemkę, zaproś go pod dach gdy temperatura zacznie spadać. Ogranicz czas wolności poza domem zwłaszcza, gdy wieje silny wiatr wzmagający odczucie chłodu. Psy stróżujące powinny mieć solidną, ciepłą, izolowaną przed wiatrem budę ze stałym dostępem do świeżej wody – tę należy nalewać do plastikowych- nie metalowych! – misek.

2. Zimą koty wychodzące, podobnie jak te bezdomne, wałęsające się po okolicy, lubią skryć się pod samochodem. Chroni przed śniegiem i wiatrem, a rozgrzane od silnika podwozie przyjemnie grzeje. Jednak to bardzo niebezpieczna i dająca złudne poczucie bezpieczeństwa kryjówka.  Kot może nie zauważyć momentu, gdy samochód rusza i tragedia gotowa. Zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce, zastukaj w dach albo zatrąb – w ten sposób dasz ukrywającemu się pod autem kotu szansę na ucieczkę.

 

3. Podczas mocnych opadów śniegu nie spuszczaj psa ze smyczy. W śnieżycy łatwo zgubić trop, na nic zda się tu nawet doskonały węch. Dla bezpieczeństwa upewnij się, ze twój pupil ma przy obroży identyfikator z adresem i aktualnym numerem telefonu.

 

4. Po powrocie z zimowego spaceru dokładnie wycieraj łapy i podbrzusze psa. Nie chodzi tylko o czystość twoich podłóg, ale przede wszystkim o zdrowie czworonoga. W sierść mogą wplątać się odłamki lodu, a łapy może podrażniać rozsypywana na chodnikach sól drogowa.

 

5. Pamiętaj, żeby zimą nie golić psa do skóry. Futro daje mu ochronę przed mrozem. Jeśli opiekujesz się czworonogiem z natury krótkowłosym, zapewnij mu otulający brzuch sweterek. Wdzianko dokładnie wysusz przed kolejnym użyciem. Nasiąknięte wodą, mokre okrycie może wyrządzić psu więcej szkody niż pożytku.

 

6. Kąpiąc psa w chłodniejszych miesiącach pozwól mu dokładnie wyschnąć zanim wyjdzie na spacer. Niektóre czworonogi tolerują suszarkę, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Inne panicznie się jej boją – wtedy nie pozostaje nic innego, jak solidne wytarcie ręcznikiem.

 

7. Nigdy nie zostawiaj domowych czworonogów w samochodzie bez opieki. To równie niebezpieczne latem, jak i zimą. Blaszana puszka działa jak lodówka i zwierzę może silnie się wychłodzić, a nawet zamarznąć.

8. Zimno zaostrza niektóre stany chorobowe, np. artretyzm, warto więc pamiętać o corocznym przeglądzie u weterynarza. Nawet gdy zwierzę wydaje się być zdrowe i nic nam nie wiadomo o przewlekłych dolegliwościach, lekarz z pewnością doradzi, jak opiekować się czworonogiem, gdy zimno i mróz. Uwaga! Nasi podopieczni zmagający się z cukrzycą, chorobami nerek i serca zimą mogą mieć duże problemy z regulacją temperatury ciała. To samo dotyczy szczeniąt i psich seniorów – im niskie temperatury szkodzą najbardziej, na zewnątrz powinny spędzać więc tylko niezbędne minimum czasu.

9. Twój pies nie zważa na aurę i uwielbia szaleństwa na śniegu? A może jest psem pracującym?  Pamiętaj, że aby ogrzać organizm i utrzymać futro w dobrej kondycji potrzebuje teraz dodatkowej porcji energii. Zimowe posiłki powinny być bardziej kaloryczne niż te podawane latem.

10. Uwaga na odmrożenia! Szczególnie narażone na szkodliwe działanie silnego mrozu są uszy, ogon i łapy. Nie pozwól, aby czworonóg przebywał na mrozie zbyt długo, to może skończyć się tragicznie.

11. Miej na oku swojego psa podczas spacerów w pobliżu zamarzniętych jezior, stawów i rzek. Lód może nie być wystarczająco gruby, aby utrzymać ciężar zwierzęcia.

12. Chemiczne preparaty, które pomagają ludziom walczyć z mrozem (np. odmrażacze do zamków) to śmiertelna trucizna dla zwierząt. Z chemikaliami obchodź się umiejętnie i bardzo rozważnie. Nie pozwól psu lizać powierzchni, na których były stosowane, ani łap bezpośrednio po spacerze.


13. Zapewnij swoim pupilom ciepłe i przytulne miejsce do odpoczynku. Goła podłoga to zdecydowanie za mało. Kot chętnie umości się na półce nad kaloryferem albo przy piecu, psu przyda się dodatkowy koc. Bądź ostrożny używając dodatkowych źródeł ciepła w domu. Iskra z kominka albo nadmiernie nagrzany piecyk mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dwu – i czworonożnych domowników.