Co powinien pić kot? Miseczkę mleka?

To jedno z największych nieporozumień związanych z kocimi obyczajami. Stereotyp powielany w bajkach i na ilustracji wcale nie jest prawdą, bo zdecydowanej większości kotów mleko… szkodzi.

Źródło: Shutterstock

Mleko kocie dla kociaka

Fakt niezaprzeczalny: nowonarodzone koty, podobnie jak inne ssaki, piją mleko mamy. Ich dieta stopniowo się poszerza, a około 8 tygodnia życia całkowicie rezygnują ze ssania. Są sytuacje, gdy osierocone kocięta nie mają karmicielki, wtedy mleko mamy zastępuje się specjalnym produktem mlekopodobnym, tzw. mlekiem zastępczym, stworzonym specjalnie z myślą o kotach i składem jak najbardziej zbliżonym do mleka kociego. Podanie kotu mleka krowiego grozi kłopotami ze zdrowiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kocim zdrowiu?
Pobierz poradnik
https://royalcanin.pl/poradniki/

Jeśli nie mleko, to co?

Ciało kota składa się w 70% z wody i woda jest mu niezbędna do życia. Odwodnić się jest niezmiernie łatwo, a konsekwencje odwodnienia mogą być tragiczne (zaburzenia pracy nerek czy całego układu moczowego to tylko niektóre z nich). Kocięta, które przestały pić mleko mamy – czyli mniej więcej dwumiesięczne - powinny pić wodę, ale woda wodzie nierówna. Woda dla kota musi być:

- świeża

- czysta

- zmieniana codziennie

- dostępna na okrągło, przez całą dobę.

Jeśli woda z kranu nadaje się do picia dla ludzi, można ją również podawać kotu.

 

Gdy kot pije za mało

Koty mają różne upodobania, także te związane z wodą. Gdy w misce ubywa niewiele (a dodatkowo kuweta nie zapełnia się tak szybko, jak powinna), warto przyjrzeć się preferencjom czworonoga i przemyśleć akcję naprawczą. Jak zachęcić go do picia? Te triki mogą pomóc:

- wskazana jest częsta wymiana wody, kilka razy na dobę nie zaszkodzi

- podczas upałów można wrzucić do miseczki kostkę lodu, woda będzie bardziej orzeźwiająca

- najwygodniejsza jest dość ciężka i stabilna ceramiczna miska, która nie ślizga się po podłodze i którą trudno przewrócić; miska ceramiczna wolniej się nagrzewa – to ważne szczególnie latem, gdy chłodna woda jest najprzyjemniejsza

- miska powinna być na tyle szeroka, żeby zwierzę mogło napić się bez trudu i konieczności przybierania akrobatycznych póz

- jeśli kot wychodzi na zewnątrz, poza domem powinien mieć drugą ciągle dostępną miskę

- jeśli w domu jest kilka kotów, przyda się kilka miseczek (niekoniecznie oddzielna dla każdego kota, chodzi o to, żeby zwierzęta miały do wody bezproblemowy dostęp)

- są koty, które nie lubią, gdy miska z wodą stoi zbyt blisko tej z karmą, odsunięcie o kilka centymetrów potrafi zrobić spora różnicę! miska bezwzględnie nie może stać w pobliżu kuwety, te dwie strefy muszą być oddzielone

- niektóre wąsacze nad wodę stojącą przedkładają bieżącą (to te, które chętnie siedzą przy zlewie lub umywalce i piją prosto z kranu!), wtedy rozwiązaniem może być poidełko – fontanna.

Czego kot pić nie powinien?

Większość kotów, które przestały być karmione przez mamę, przestaje tolerować laktozę. Podanie im mleka krowiego powoduje problemy żołądkowe – wzdęcia, gazy, biegunkę. Tylko niektóre mogą pić mleko w ograniczonych ilościach, bez objawów nietolerancji (nadwrażliwość u tych czworonogów pojawia się jednak przy większych porcjach).  Ponieważ w momencie odstawienia od piersi kociątko czerpie wszystkie wartości odżywcze ze stałych pokarmów, mleko nie jest mu do niczego potrzebne, a pragnienie powinno zaspokajać wodą. Pragnienie pragnieniem, a co z zachciankami? Koty zazwyczaj dobrze tolerują mleko bezlaktozowe (dostępne w większych sklepach), a z innych produktów mlecznych: naturalne jogurty i sery – najprostsze twarogowe białe i łagodne w smaku żółte.

Trzeba pamiętać, że mleko psuje się szybko i nie powinno stać w misce dłużej niż godzinę, a także, że mleko – w przeciwieństwie do wody – jest kaloryczne (uwaga na nadwagę!). Mleko powinno być traktowane jako przysmak, przekąska (podawana tylko od czasu do czasu i tylko w niewielkiej ilości), nie główny posiłek i nie główny napój. Pomimo podawania mleka kot powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody, tak naprawdę to wszystko, czego potrzebuje do picia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kocim zdrowiu?
Pobierz poradnik
https://royalcanin.pl/poradniki/

 

Korzystałam z www.cat-world.com.au