Merle - co oznacza takie umaszczenie?

Merle to nie po prostu kropki, a merlak to nie zwykły ciapek. To kropki wyjątkowe! I trzeba na nie uważać, zwłaszcza, jeśli pies ma mieć potomstwo.


Źródło: Pixabay

Umaszczenie merle nazywane jest również marmurkowym albo nakrapianym. To plamki i łaty na jednolitym tle - czarnym, brązowym lub czerwonym. Mogą one mieć odcień szary, niebieski bądź czerwony, w zależności od koloru bazowego. Psa merle charakteryzują też białe znaczenia, które mogą pojawiać się na całym ciele, a - niemal u wszystkich ras - poza korpusem (ewentualnie na brzuchu).

Psy w kolorze merle mają też niesamowite, niebieskie, przejrzyste oczy, zwane fachowo “porcelanowymi”. Niekiedy tęczówka ma też dwa kolory, np. brązowy i niebieski, albo niebieskie plamki. W połączeniu z marmurkową sierścią wygląd merlaków jest zachwycający!

Źródło takiego wyglądu psów tkwi w genetyce - w bardzo silnym, ekspansywnym genie merle. Gen ten modyfikuje bądź znosi inny gen, odpowiedzialny za barwy. Taki gen nazywany jest epistatycznym i u zwierząt odpowiada również za występowanie albinizmu.
Genetyka ma ogromne znaczenie w rozmnażaniu zwierząt z genem merle. Informacja o barwie melanocytów, czyli komórek z pigmentem, jest zapisana w chromosomach, w obszarze zwanym locus. Locus M (merle) u psów może mieć dwie postaci: z częściowo zredukowaną pigmentacją, tj. rozjaśnieniem koloru - “M”, oraz bez wpływu na pigment - “m”. Połączenie “MM” oprócz zdublowania redukcji koloru, nawet do białego (!), wiąże się z poważnymi wadami genetycznymi wzroku i słuchu. Jeśli więc skojarzy się psa i sukę merle, to średnio jedna czwarta szczeniąt (tzw. double merle/podwójne merle) będzie miała wady wzroku i słuchu - mogą być głuche albo ślepe, albo, co gorsza mieć obydwie te wady jednocześnie! Dlatego hodowca z prawdziwego zdarzenia nigdy nie kojarzy merlaków ze sobą. Aby uzyskać szczenięta merle dobiera się np. sukę merle i psa bez cech merle. Połowa potomstwa takiej pary będzie w ciapki, jak mama, druga połowa zaś będzie podobna do taty.

Rasy o dopuszczalnym umaszczeniu merle, uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) to: