Magnez w diecie psów odżywia mięśnie

Magnez należy do składników mineralnych, które decydują o szybkości m.in przemian metabolicznych w komórkach organizmu. Jego niedobór objawia się przede wszystkim zaburzeniami pracy mięśni.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Magnez jest (po potasie) drugim pod względem wpływu na organizm kationem wewnątrzkomórkowym, a pod względem fizjologicznym wykazuje wiele cech podobnych z wapniem i podobnie jak on jest aktywatorem dużej ilości enzymów komórkowych. 70% ogólnej puli magnezu jest związana z układem kostnym. U dorosłych psów pierwiastek ten występuje w ilości 400mg/kg masy ciała.

Magnez bierze udział w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych, co warunkuje dostarczenie energii dla pracujących mięśni, a także bierze udział w przewodnictwie nerwowym, jest odpowiedzialny za prawidłowe skurcze mięśni (antagonista wapnia), bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i białka, gwarantuje prawidłowy przebieg beta-oksydacji lipidów, a jego brak zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Magnez reguluje przepuszczalność błon komórkowych, zatem przy jego braku dochodzi do łączenia się fosfolipidów błonowych w kompleksy, przez co zwiększa się przepuszczalność błony komórkowej. Prowadzi to do gromadzenia się w komórkach sodu i wapnia; konsekwencją takich zaburzeń jest arytmia i przyspieszona czynność serca, obniżenie wydolności fizycznej. Bardzo istotny jest udział magnezu w mechanizmie odkładania się fosforanu wapnia w kościach.

Niedobory magnezu występują na skutek upośledzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego i przy zwiększonym stężeniu we krwi hormonów tarczycy i katecholamin oraz przy niedoborach witamin B1 i B6. Natomiast nadmiar magnezu jest przyczyną upośledzonego przewodnictwa nerwowo-mięśniowego: porażenia mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego.

Głównymi źródłami magnezu są przede wszystkim rośliny, w których skłądnik ten występuje w postaci chlorofili. Wśród roślin kukurydza i soja są cennym jego źródłem (0,3-0,6%), dobrym źródłem są także kasze grubomielone, np. kasza gryczana i jęczmienna. Mięso nie jest dobrym źródłem magnezu, natomiast miazga kostna  może już dostarczyć spory procent magnezu (1,9%).