Łatwiejsze rozczesywanie psiej sierści

Potargane kudełki, sfilcowany ogon albo zmierzwiona po spacerze sierść są zmorą każdego właściciela szczekającego eleganta. Z jednej strony, pies musi mieć możliwość wybiegania się i wybawienia. Z drugiej – popołudniowe szaleństwo na trawie źle wpływa na wygląd i kondycję włosa pupila, których ujarzmienie stanowi arcytrudne zadanie. Jeśli właścicielowi nie odpowiada nerwowe szarpanie szczotką po grzbiecie poirytowanego długą czynnością psiaka – warto udać się po pomoc do zoologicznego.


Odżywka przyspiesza rozczesywanie sierści. Odżywka przyspiesza rozczesywanie sierści. Źródło: Shutterstock

Szarpiesz – czeszesz dłużej

Szczotkowanie i kąpiel pupila to dla jednych czysta przyjemność, dla innych przykry obowiązek – trudny, mozolny i stresujący. W zależności od rasy, a więc budowy włosa i jego długości, zabiegi wymagają odmiennej częstotliwości, czasochłonności oraz zastosowania innych kosmetyków i oprzyrządowania. Przegląd psich włosów jest przebogaty: szorstki, gładki, krótki, długi, z przewagą podszerstka lub włosów ościstych. I każdy rodzaj wymaga odmiennego traktowania!

Dobre narzędzie to połowa sukcesu

Dobrze wybrane narzędzia ułatwią pielęgnację psiej sierści. Źródło: Reuters/Forum/Jumana El Helouech

Ważne jest dobranie najlepszego zestawu pielęgnacyjnego pod danego pupila, w wyborze których pomorze hodowca oraz strony internetowe zrzeszające miłośników danej rasy. Dodatkowo – inny grzebień idealny będzie do delikatnego przeczesania pyszczka, a inny dla wyczesania tworzących się kołtunów (ciaśniej ułożone zęby). Ogólna zasada każe unikać szczotek plastikowych. Długa, jedwabista sierść powinna być czesana metalowym grzebieniem, a krótka, z małą ilością podszerstka – włosianą szczotką z krótkim włosem. Szczotki ludzkie nie nadają się z uwagi na inne zastosowanie i konstrukcję. Jeśli dobrze przeprowadzone zabiegi z prawidłowo dobraną szczotką czy grzebieniem wciąż zajmują zbyt dużo czasu, pora sięgnąć po dodatkową pomoc pielęgnacyjną.

Odżywianie i rozczesywanie w jednym

Najlepiej poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym włos wymyty dwukrotnie. Pierwsza z kąpieli zmywa brud, druga delikatnie odżywia i wygładza włos. Jeśli czesanie nie będzie poprzedzone kąpielą warto zmoczyć sierść pupila. Wilgotny włos jest łatwiejszy do rozczesania. W przypadku delikatniejszych osobników należy wysuszyć psa po zmoczeniu.

Niektóre rasy psów wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych, np. długowłosy chart afgański. Źródło: Shutterstock

W części przypadków samo zwilżenie pokrywy włosowej wodą jest niewystarczające. Na sierść skłonną do kołtunienia i plątania zastosować należy specjalne odżywki. Każda z firm specjalizujących się w psich kosmetykach posiada produkt, który nie tylko odżywia uszkodzone warstwy włosa, ale i znacznie przyspiesza i uprzyjemnia zabieg. Producenci zapewniają, że po spryskaniu sierści preparatem czas spędzany na czesaniu skraca się o połowę. Kosmetyk rozplątuje skołtunioną sierść, wspomagając usuwanie martwych, luźnych i matowych włosów oraz podszerstka z sierści pupila.  Włos dzięki odżywaniu, ale i skutecznemu szczotkowaniu, staje się lśniący, lekki i sprężysty.

Pamiętajmy jednak, że nie ma na półkach żadnego sklepu cudownego środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyczaruje gładką fryzurę z zaniedbanej sierści. Włos brudny i nieczesany gorzej rośnie, aby więc wrócić do formy potrzebuje czasu. Na jego wygląda wpływa karmienie, zdrowie organów wewnętrznych i zewnętrznych, alergie, gospodarka hormonalna, a nawet kondycja psychiczna pupila. Włos psi jest idealnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia pupila. Na piękny wygląd szczekającego przyjaciela składa się więc zdrowie, szczęście i systematyczność w pielęgnacji.