Kwas foliowy

O konieczności spożywania odpowiedniej ilości kwasu foliowego przez psy w każdej fazie rozwoju wiadomo coraz więcej. Kwas foliowy posiadając szerokie spektrum biologicznych właściwości znajduje się na czele listy najistotniejszych składników diety.

Źródło: Shutterstock

Do aktywacji metabolicznej kwasu foliowego w organizmie musi być obecna witamina B12. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, nerwowego, zapewnia prawidłowe podziały komórkowe i przekazywanie materiału genetycznego oraz jest konieczny do produkcji przekaźników nerwowych – serotoniny, która wpływa na apetyt i samopoczucie.

Niedobór kwasu foliowego doprowadzić może do niedokrwistości megaloblastycznej, uszkodzenia cewy nerwowej u płodu, zwiększa podatność komórek na transformacje nowotworowe, wpływa na strukturę skóry i włosów, zwiększa się ilość hemocysteiny w osoczu, przyczynia się do powstawania choroby układu pokarmowego. Szczególnie zalecane u osobników w podeszłym wieku i ciężarnych. Przy nadmiarze nie stwierdzono efektów toksycznych.

W przypadku psów istnieje prawdopodobieństwo, że flora bakteryjna bytując w ich przewodzie pokarmowym produkuje wystarczającą ilość kwasu foliowego. Jednakże z powodu stosowania monodiety (np. w postaci jednego rodzaju karmy suchej) doprowadzić można do powstawania zaburzeń w proporcjach mikroflory patogennej i pożytecznej. Konsekwencją tego stanu jest zmniejszona ilość produkowanego kwasu foliowego. Cennym uzupełnieniem diety w kwas foliowy są produkty zbożowe oraz drożdże (uwaga: chcąc stosować drożdże w żywieniu psa można wykorzystać gotowe preparaty i suplementy diety, ale można też wykorzystać drożdże piekarnicze - tylko należy je wcześniej unieczynnić poprzez sparzenie gorącą wodą, w przeciwnym przypadku pies może mieć biegunkę na skutek wzmożonej fermentacji w przewodzie pokarmowym).