Koty bezogonowe

Kot bez ogona? To dziwne, prawda? A jednak i takie koty zostały uznane za rasowe. Dlaczego nie mają ogona? Na te temat istnieje wiele teorii.

Kot rasy Manx Kot rasy Manx Źródło: shutterstock

Koty z Arki
Kot manx i jego długowłosa odmiana cymric, to koty, których pochodzenie nie jest wyjaśnione. Wiadomo jednak, że zachowaniem przypominają psy: uwielbiają tropić, zakopywać zabawki, a przede wszystkim skakać.

Brak ogona, jest według legendy, spowodowany Biblijnym potopem. Koty te jako ostatnie wskoczyły na Arkę, a Noe w pośpiechu zatrzasnął za nimi drzwi – straciły w ten sposób na zawsze swoje piękne ogony… Długowłosa, walijska odmiana tego kota nosi egzotyczne miano Cymric.

Kot z Japonii
Kot japoński w pierwszym europejskim tekście został opisany jako ten, który nie ma ochoty zajmować się łapaniem myszy, ale za to jest stworzony do tego, by go głaskać i nosić. Jest to kot niezwykle przyjazny i towarzyski.

Dlaczego nie ma ogona? Podobno dawno, dawno temu ogrzewał się przy ogniu. Tak zbliżył się do paleniska, że podpalił sobie ogon. Wystraszony zaczął biegać po mieście i „przy okazji” podpalać mijane domy. Jeden kociak narobił wiele szkód, zatem cesarz nakazał od tej  pory ścinać kotom ogony.

Amerykański ryś

Pozbawione ogonów są także rasy kotów amerykański bobtail, jednak ich krótkie ogonki są efektem działania człowieka: tak zostały wyhodowane. Są to radosne, figlarne kotki, które ponoć swój nieco dziki charakter zawdzięczają krzyżówce z dzikimi kotami. Amerykański bobtail na przykład ma w podobno w drzewie genealogicznym amerykańskiego rysia. 

Kot z wyspy

Sensacją okazał się bezogonowy kot kurylski, którego z początku uważano za odmianę kota japońskiego. Ponieważ Wyspy Kurylskie, dawniej słabo dostępne i rzadko odwiedzane, zbadane zostały dopiero na początku XX wieku, istnienie tego oryginalnego kota owiane było tajemnicą. Być może dlatego stał się on szybko popularną rasą i podróżował po całej Europie. Wiadomo – im bardziej kot tajemniczy, tym lepiej...