Kot z Cheshire pochodzi od... ducha

Jeśli czytaliście „Alicję w Krainie Czarów” z pewnością pamiętacie Kota z Cheshire. Tajemniczy zwierzak, który pojawiał się w różnych miejscach. Kiedy znikał, powoli rozmywały się po kolei różne części jego ciała, a na końcu zostawał tylko uśmiech. Czy autor Carroll Lewis wymyślił kota? A może czymś się zainspirował? Według jednej z hipotez Lewis stworzył postać kota z Cheshire na podstawie historii o pewnym duchu.

Filmowy kot z Cheshire, Alicja w krainie czarów (2009). Filmowy kot z Cheshire, Alicja w krainie czarów (2009). Źródło: Interfoto / Forum

Na początku XX wieku angielska dama Louise Marlow odwiedziła swoją przyjaciółkę z Congleton (miejscowość niedaleko Cheshire). Obie panie wypożyczyły dwa kucyki i wybrały się na przejażdżkę, aby obejrzeć ruiny starego opactwa. Kiedy dotarły na miejsce ich uwagę przykuł duży, biały kot siedzący na kolumnie. Kobiety chciały go pogłaskać, jednak kiedy tylko ruszyły w jego stronę, kociak podskoczył i zniknął. Teren dookoła był dość płaski i nie było specjalnie miejsca, aby się ukryć. Dlatego znikniecie kota było co najmniej dziwne. Obie panie próbowały znaleźć zwierzaka, jednak im się nie udało. W końcu wróciły do domu i zapomniały o całej sprawie.

Po kilku dniach kobiety znowu odwiedziły ruiny. Tak jak poprzednim razem na tej samej kolumnie siedział ten sam biały kot. Patrzył przyjaźnie w kierunku kobiet. Ale tak jak poprzednim razem, kiedy zrobiły one krok w jego stronę, zniknął.

Tego samego dnia, w południe Louise Marlow i jej przyjaciółka wybrały się do kawiarni. Siedząc przy filiżance herbaty zaczęły rozmawiać z kelnerką. Kobieta miała już sporo lat i znała wiele starych historii, dlatego obie panie postanowiły opowiedzieć jej o spotkaniu z dziwnym kotem. Kelnerka wcale nie zdziwiła się słysząc, że zwierzę niemal rozpłynęło się w powietrzu. Ze spokojem odpowiedziała: „Udało wam się trafić na ducha kota z Congleton”.

Kelnerka mieszkała w miasteczku od ponad pięćdziesięciu lat. Pamiętała kota z czasów kiedy ten jeszcze żył. Był ukochanym zwierzątkiem pani Windis, która opiekowała się opactwem. Któregoś wieczoru kociak nie wrócił na noc do domu. Pani Windis obawiała się, że jej ukochanego czworonoga mogły zaatakować dzikie psy, włóczące się po okolicy. Jednak następnego ranka kociak drapaniem w drzwi oznajmił, że wrócił do domu. Jego właścicielka otworzyła drzwi i zobaczyła swojego ulubieńca siedzącego na wycieraczce. Kobieta otworzyła szeroko drzwi, aby wpuścić go do domu. Ten jednak siedział nieruchomo. Mimo próśb kociak nie wszedł do środka. Po kilku chwilach rozpłynął się w powietrzu na oczach swojej zdziwionej właścicielki. Potem zwierzak zaczął pojawiać się w opactwie każdej nocy. Widywała go nie tylko jego właścicielką, ale również jej przyjaciele i goście opactwa.

Być może właśnie ta legenda stałą się inspiracją do stworzenia postaci kota z Cheshire. Wskazuje na to kilka faktów. Sposób w jaki kot znika w książce i legendzie jest podobny. W legendzie kot rozpływa się w powietrzu. W książce Lewis Carroll pisze, że kot znika bardzo powoli, zaczynając od ogona, a kończąc na uśmiechu. Zgadza się również linia czasowa. Przygody Alicji zostały opublikowane po raz pierwszy w 1865. To pokrywa się ze słowami pięćdziesięcioletniej kelnerki, która na początku XX wieku (1900rok) opowiada, że dawno temu znała kota osobiście. Miejsce również się zgadza, Lewis Carroll urodził się w Daresbury w hrabstwie Cheshire, niedaleko Congleton (24 mile w linii prostej). Legenda o znikającym kocie z łatwością mogła do niego dotrzeć, tym bardziej, że był wyjątkowo wyczulony na podobne historie. Autor Alicji w Kranie Czarów tak bardzo interesował się zjawiskami paranormalnymi, że w 1882 roku przyłączył się do „Society for Psychical Researches”, które zajmuje się zjawiskami paranormalnymi. Dlatego nie byłoby nic dziwnego w tym, że interesuje się historiami o duchach, zwłaszcza tymi, które pojawiają się niedaleko jego domu.

Oczywiście nie możemy zapytać Lewis’a Carroll’a kto był pierwowzorem postaci jakie tworzył. Jedno jest natomiast pewne: postać kota z Cheshire to jedna z najbardziej zagadkowych, fascynujących i tajemniczych osobowości stworzonych przez pisarza.