Kot pomógł Anglikowi pokonać uzależnienie

Na pierwszy rzut oka Bob to średniej budowy, typowy rudy dachowiec. Tymczasem ten niepozorny mruczek pomógł bezdomnemu i uzależnionemu od narkotyków młodemu Anglikowi pokonać nałóg i porzucić życie na ulicy. Został także bohaterem książki, która stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii, a obecnie zyskuje coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych.

Bezdomny rudzielec pomógł młodemu Anglikowi pokonać uzależnienie od narkotyków Bezdomny rudzielec pomógł młodemu Anglikowi pokonać uzależnienie od narkotyków Źródło: iStockphoto/Thinkstock

James Bowen był od wielu lat uzależniony od heroiny i mieszkał na ulicy nie mając żadnego stałego zajęcia ani własnego kąta. Jego życie zmieniło się diametralnie, gdy znalazł porzuconego i bezdomnego, rannego rudego kota o imieniu Bob. Szybko okazało się, że opieka nad mruczkiem jest doskonałą formą terapii dla Jamesa i pomaga mu uporządkować własne życie, rozwiązać poważne problemy oraz nabrać pewności siebie. Dzięki poznaniu czworonoga, Anglik zdecydował się na podjęcie terapii dla osób uzależnionych od narkotyków i zaczął planować swoją przyszłość. Mężczyzna spotkał kota w 2007 roku i od razu zauważył owrzodzenie na jednej z łapek czworonoga. James zaniósł więc mruczka do brytyjskiego towarzystwa RSCPA, którego pracownicy zajęli się zwierzakiem i wyleczyli jego rany. Od tamtej pory kot nie odstępował Jamesa na krok i Anglik postanowił przygarnąć bezdomnego czworonoga. Bob nauczył się wkrótce nawet podróżować ze swoim nowym opiekunem autobusami miejskimi. W efekcie zaczęło kojarzyć go coraz więcej mieszkańców Londynu. Pewnego dnia do Jamesa zgłosiła się osoba, która zaoferowała Anglikowi pomoc w wydaniu książki opisującej jego życie z mruczkiem. Początkowo James podszedł z dystansem do tej propozycji. Niemniej postanowił spróbować swoich sił jako pisarz i z pomocą Garry'ego Jenkinsa stworzył swoje pierwsze dzieło. Rezultat przerósł jego najśmielsze oczekiwania.

Książka pod tytułem „The Street Cat named Bob” ("Uliczny kot o imieniu Bob") sprzedała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i została przetłumaczona na dwadzieścia dziewięć języków. Co więcej, przez siedemdziesiąt sześć tygodni znajdowała się na liście bestsellerów gazety „The Sunday Times”. Dzięki temu Anglik stał się znanym człowiekiem, zaczął udzielać wywiadów i występował w popularnych programach telewizyjnych. Zachęcony niespodziewanym sukcesem napisał jeszcze dwie książki: „The World According to Bob” („Świat według Boba”) oraz „Bob: No ordinary cat” („Bob niezwykły kot”). Ponadto, agent Jamesa Bowena prowadzi obecnie w Stanach Zjednoczonych rozmowy dotyczące stworzenia filmu na podstawie pierwszej książki Anglika. Tysiące ludzi z krajów, w których ukazały się książki Jamesa, ma ochotę osobiście poznać nie tylko autora, ale także jego kota. Sympatyczną parę najłatwiej spotkać w londyńskiej dzielnicy Convent Garden, gdzie James lubi zabierać mruczka na spacery, na ulicy Piccadilly oraz w miejskim autobusie linii 73. Życie Jamesa Bowena od momentu wydania pierwszej książki zmieniło się diametralnie i zyskało nowy sens. Anglik dużą część dochodów przeznacza na pomoc organizacjom charytatywnym, które ułatwiły mu wyjście z nałogu i bezdomności. Ponadto, stara się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, a dzięki zgromadzonym oszczędnościom stał się osobą wiarygodną i niezależną finansowo.

Polska wersja językowa pierwszej i najbardziej znanej z całej trylogii książki Jamesa Bowena ma trafić do sprzedaży pod koniec bieżącego roku. Póki co, oryginalną angielską wersję można nabyć w angielskich i amerykańskich księgarniach internetowych. Anglik nie posiada na razie własnej strony internetowej, ale założył profil w serwisie społecznościowym Facebook i udostępnił go pod adresem https://www.facebook.com/StreetCatBob

 

Źródło: Mirror.co.uk, Facebook