Gdy kot nie ma apetytu. Co robić?

Koty są zwierzętami, które często reagują na sytuacje stresowe brakiem apetytu. Poza tym są kapryśne. Nie zjedzą, jeśli coś im nie smakuje. Zupełnie inaczej niż psy, które są przeważnie łakomczuchami, u których brak łaknienia jest czymś niezwykłym i zazwyczaj świadczy o chorobie.

Źródło: fotolia.pl

Brak apetytu u kota - przyczyny związane ze zdrowiem

Niechęć do jedzenia u kotów należy zacząć diagnozować przede wszystkim od wykluczenia zaburzeń stanu zdrowia. Słaby apetyt może być objawem m. in. stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, chorób przewodu pokarmowego, wysokiej gorączki, infekcji gardła, a także zaawansowanego stanu niewydolności nerek lub wątroby. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości, można zacząć szukać innych przyczyn obniżonego łaknienia. Należy pamiętać, że koty, które nie przyjmują pokarmu są zagrożone wystąpieniem groźnego zaburzenia - stłuszczenia wątroby. Może być ono fatalne w skutkach i to w bardzo krótkim czasie, bo już około 3 - 4 dni od ostatniego posiłku. Tym właśnie koty różnią się od psów, które mogą przeżyć wiele dni bez jedzenia bez większych i długotrwałych negatywnych efektów dla organizmu.

 

Niechęć do jedzenia - co odstręcza kota od spożycia posiłku

Rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę, gdy kot nie chce jeść, jest stan jego misek. Należy codziennie czyścić je z resztek pokarmu, szczególnie, gdy trafia do niej wilgotna karma. Należy także pamiętać, że naczynie z wodą wymaga mycia. Jak wiadomo, koty są zwierzętami, które bardzo cenią czystość. Myją się przecież kilka razy dziennie, nie chcą korzystać z brudnych kuwet, a najchętniej kładą się na świeżo upranej pościeli. Z jedzeniem nie jest inaczej. Nieatrakcyjny zapach zniechęca je do spożycia posiłku. Ważne jest także umiejscowienie misek - nie mogą one stać blisko kuwety. Wbrew pozorom zwierzętom, a szczególnie kotom, wcale nie jest to obojętne.

 

Świeżość pokarmu - kluczowa kwestia

Karma mokra  powinna być podawana w innych naczyniach niż sucha. Otwarte opakowania i niezjedzone pozostałości wilgotnego jedzenia wkładajmydo lodówki, aby się nie psuły. Zimny pokarm bywa jednak dla kotów odpychający. Pokarm w temperaturze pokojowej  jest bardziej apetyczny z powodu intensywniejszego zapachu. Jeśli zwierzę otrzymuje karmę wyjętą z lodówki - wcześniej należy ją ogrzać do temperatury pokojowej, a najlepiej jest zamienić duże puszki na saszetki, które zwierzę skonsumuje w ramach jednego posiłku. 

Karma dla kota odpowiadająca jego podniebieniu, to podstawa. Warto uzbroić się w cierpliwość i próbować różnych produktów, aż znajdziemy taki, który będzie smakował podopiecznemu.

 

Zdarza się, że koty unikają jedzenia z powodu stresujących sytuacji. Trzeba więc zastanowić się, czy w otoczeniu pupila nie zaszły ostatnio jakieś istotne dla niego zmiany. Przyczyną braku apetytu może być pojawienie się w domu nowego zwierzęcia, obcej osoby, remont czy hałas. 

Mniejsza chęć do jedzenia może pojawić się także w upalne dni. U zwierząt wychodzących nie należy się zbytnio przejmować tym, że nie chcą jeść w domu, jeśli poza tym nie widać u nich żadnych nieprawidłowości, czują się dobrze i nie chudną. Prawdopodobnie najadają się tym, co same upolują lub zjedzą poza domem.

 

Partnerem artykułu jest: 

 

Źródło: www.dolina-noteci.pl