Kot i jego wysokość

Prawie każdy kot uwielbia przesiadywać wysoko na półce, regale czy szafie – im wyżej, tym lepiej. Dostanie się tam nie stanowi dla tego zwierzęcia żadnego problemu. Umieją one wskoczyć na wysokość do 5 razy przekraczającą ich wzrost, a potem wdzięcznie wylądować w miejscu o powierzchni mniejszej niż kartka A4, czyli zaledwie 0,06 m².

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Kot to jedno z najbardziej wysportowanych zwierząt na świecie. Jest w stanie skakać na tak duże wysokości, bo ma bardzo silne mięśnie ud, które podczas każdego skoku niezwykle intensywnie kurczą się i rozkurczają. Dla porównania, gdyby człowiek posiadał równie mocne i silne nogi jak kot, to potrafiłby jednym skokiem przenieść się z ziemi na 3 piętro w bloku mieszkalnym.

Kot siedzący na najwyższej półce w całym domu czuje się bezpiecznie, widzi wszystko, co dzieje się wokół niego, ma poczcie, że nad wszystkim panuje. To dla niego doskonałe schronienie, gdy w domu pojawiają się nieznani mu ludzie, zaczyna szczekać pies albo zostaje włączony głośny odkurzacz. Umieszczona wysoko półka jest odpowiednikiem płotu, na którym lubią przesiadywać koty polujące na ptaki lub myszy. Przebywanie na wysokościach świetnie dopełnia się również z naturalnym u kotów poczuciem wyższości – lubią one patrzeć na świat z góry.

Potrzeba wdrapywania się na wyższe poziomy zależy także od rasy kota. Koty abisyńskie i syjamskie to urodzeni skoczkowie. Natomiast koty brytyjskie lub perskie są dużo bardziej stateczne i wolą niższe wysokości – wskoczenie na kolana właściciela jest dla nich w pełni wystarczające.

Trzeba pamiętać, że kot musi mieć możliwość przebywania na różnych poziomach i wysokościach. Nie należy więc zganiać go z regału czy zdejmować z samego szczytu szafy. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie mu takich warunków, by mógł obejść całe pomieszczenie bez konieczności schodzenia na podłogę.