Kot, który ma 5 milionów lat

A to ciekawostka! Na podstawie znalezionych na Florydzie skamieniałości naukowcy ustalili, że na tych terenach 5 milionów lat temu żył nieznany dotychczas gatunek kota.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

W ciągu ostatnich 25 lat na tym terenie znajdowano skamieniałe części dzikiego zwierzęcia, których nie dało się dopasować do żadnego ze znanych gatunków. Pierwsze odkryto w 1991 roku w położonej w środkowej Florydzie kopalni fosforanów. Dzięki najnowszemu odkryciu archeologom udało się połączyć dotychczasowe części w jedną całość. Efekt? Rhizosmilodon fiteae, czyli mięsożerny drapieżnik o długich kłach, który był wielkości współczesnej pantery. Żył on w zalesionym, nadbrzeżnym środowisku, wśród nosorożców, tapirów, lam, jeleni i guźców. Niewielki rozmiar prawdopodobnie umożliwiał prehistorycznemu kotu wspinanie się na drzewa, wśród których mógł się schronić przed żyjącymi wtedy hienami wielkości wilka czy niedźwiedziami grizzli, większymi niż ich dzisiejsi kuzyni.

 z wikimedia commons, można używać

 Popularni krewni

 Rhizosmilodon fiteae ma pochodzić z tej samej rodziny, co znany dotychczas Smilodon fatalis. To jego widzimy najczęściej, myśląc o prehistorycznych kotach - przypomina z wyglądu samicę lwa, choć jego górne kły są wyjątkowo długie. W okolicach Los Angeles do tej pory znaleziono tysiące szkieletów tych zwierząt, co pozwoliło badaczom stwierdzić, że żyły one na tych terenach od 2,5 milionów lat temu do 10 tysięcy lat temu, gdy ludzie nauczyli się polować i zaczęli się przyczyniać do wyginięcia dzikiego kota. Do tej pory zagadką pozostawało, skąd w Ameryce wzięły się te zwierzęta. W świetle nowego odkrycia wiemy już, że przodkowie Smilodin fatalis  żyli na tym terenie od milionów lat.A skąd tak komplikowana, łacińska nazwa nowo odkrytego drapieżnika? Pochodzi ona od nazwiska Barbary Fite, mieszkanki Florydy, która  w 2011 roku udostępniła naukowcom znalezione przez siebie skamieniałości, które okazały się kluczowe dla badań. Były to kości dolnej szczęki z zachowanymi zębami. Nowo odkryty gatunek jest już szóstym znanym prehistorycznym kotem, obok m.in. Smilodin fatalis i Megantereona, który przypomina jaguara z długimi, przednimi zębami. Naukowcy zaznaczają, że prehistoryczne koty żyły na przestrzeni 10 milionów lat i że łącznie ich gatunków było około 20.

 

źródło: http://ens-newswire.com/2013/03/15/extinct-saber-toothed-cat-new-to-science-lived-in-florida/