Kolejny pies

Jesteś już szczęśliwym właścicielem psa i pragniesz powiększyć swoją „rodzinę” o kolejnego czworonoga. Czy na pewno wiesz co Cię czeka?

Źródło: Shutterstock

Decyzję o kolejnym psie również powinieneś dokładnie przemyśleć.  Pies w domu to dodatkowe (sam już wiesz, że małe) koszty i podwójne obowiązki. Nie zawsze będziesz mógł wyprowadzić obydwu psów na spacer, czasami trzeba będzie chodzić z nimi oddzielnie, np. gdy któryś jest chory.

Zawsze wprowadzając nowego psa do swojego życia starannie wybierz towarzysza dla obecnego psa. Jeśli nie wiesz w jaki sposób dopasować do siebie dwa psy, poproś o poradę behawiorystę, który podpowie ci jaki pies do obecnego pupila będzie pasował. Nie chodzi tu tylko o odpowiednią rasę, ale o konkretnego osobnika, jego wiek i płeć.

Decydując się na drugiego psa tej samej płci, można być pewnym, że starszy pies zaakceptuje nowego szczeniaka. Nie należy przerażać się tym, że z czasem psy zaczną walczyć o dominację. Hierarchię między sobą  prędzej czy później będą musiały ustalić. Przywództwo w domowej sforze obejmie pies nie koniecznie najsilniejszy fizycznie, ale ten, który ma twardszy charakter. Może zdarzyć się tak, że to mały terier zdominuje dużego doga niemieckiego. Młodszy pies najprawdopodobniej przez całe życie będzie walczył o dominację. Może zdarzyć się tak, że raz ustalona przez starszego psa hierarchia w pewnym momencie ulegnie zmianie.

Źródło: Shutterstock

Ustalenie dominacji powinno zostawić się do rozstrzygnięcia psom. Zz wyjątkiem sytuacji, gdy oba zwierzaki mają bardzo silne, mają dominujące charaktery i stale ze sobą rywalizują, wyrządzając sobie wzajemną krzywdę. W takiej sytuacji potrzebna jest interwencja właściciela. Może on poprzeć pozycję silniejszego swoim zdaniem psa poprzez pewne zachowania. Najpierw należy karmić, tego psa, który jest silniejszy, żeby jego pozycję utrzymać na wyższym poziomie. Trzeba faworyzować go w zabawie, spacerach i podczas szkolenia. Gdy pomimo interwencji człowieka walki między psami nie ustają, niestety, jednym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest rozdzielenie psów, sprzedając lub oddając któregoś z nich, zanim się pozagryzają.

Aby uniknąć konfliktu między nowym a starym psem ich pierwsze spotkanie dobrze jest zorganizować na neutralnym terenie, a później z obydwoma psami wrócić do domu.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup psa odmiennej płci, a nie planujemy hodowli dobrze jest wysterylizować jednego lub oba psy. W przypadku chęci hodowania psów mając w domu dwie różne rasy upilnowanie ich graniczy z cudem. Tutaj także pewnym rozwiązaniem będzie sterylizacja psa, którego hodowli nie planujemy.

Ustalanie dominacji pomiędzy psami odmiennej płci przebiega zwykle łagodniej i nie powinno dziwić, jeżeli to suka zdobędzie wyższą pozycję.

 

ŹRÓDŁA: Cesar Millan, Melissa Jo Peltier, Zaklinacz psów.
Proste metody rozwiązywania problemów twojego psa
, Warszawa, 2011.