Koci zapach - jak walczyć z nieprzyjemną wonią?

Znaczenie przestrzeni to naturalne zachowanie u kotów. Stanowi ważny sygnał dla innych osobników, ale także daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Jednak kiedy takie znakowanie terenu znacznie odbiega od normy, staje się kłopotliwe dla właściciela zwierzęcia. Jak radzić sobie z "kocim" zapachem?

Źródło: shutterstock

Czasami za nadzwyczaj częste znakowanie terenu odpowiada stres wywołany na przykład niepewnością. Innymi powodami mogą być kłopoty zdrowotne (np. zapalenie pęcherza), zmiana rodzaju kuwety, zmiana wypełnienia kuwety, zmiany zachodzące w domu etc. Tak naprawdę znaczenie moczem może być spowodowane tak wielką liczbą przyczyn, że zawsze warto w tej kwestii poradzić się specjalisty. Najpierw weterynarza, który wykluczy zapalenie pęcherza lub inne problemy zdrowotne, a potem zoopsychologa, który szczegółowo przeanalizuje sytuację i przedstawi rozwiązanie problemu.

Jak jednak usunąć już istniejące nieprzyjemne ślady kociej działalności? Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mocz kota jest substancją silnie żrącą, która nieusuwana może spowodować duże szkody w naszym mieszkaniu. Często, jeśli kot załatwiał się nagminnie w jednym miejscu, nie obejdzie się bez wymiany części wykładziny, panelu a nawet podłogi.

Do usunięcia samego zapachu należy użyć specjalnych preparatów, którymi spryskuje się lub posypuje określone miejsce. Ich skład i użyta do produkcji technologia bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy.

Miejsca, w których załatwiał się kot można także przemyć roztworem płynu do prania. Następnie przecieramy je alkoholem i dokładnie suszymy. Nie należy używać środków zawierających amoniak, ponieważ ich zapach spowoduje, że koty będą chętniej załatwiały się w miejscach czyszczonych takim preparatem.

Pamiętajmy, że czystość i świeżość w kuwecie to podstawa! Aby ją utrzymać, warto zaopatrzyć się w specjalny środek dezynfekujący, który nadaje się również do czyszczenia misek oraz odświeżania posłania.