Kilka podobieństw człowieka do kota

Zapewne spotkałeś się z określeniem, że najwierniejszym przyjacielem człowieka jest pies. Pasjonaci kotów twierdzą co innego. Uważają nawet, że koty są lepsze chociażby z tego powodu, że znacznie bliżej im do nas – ludzi. Co w kotach jest ludzkiego i na odwrót? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Źródło: Shutterstock

Koci indywidualizm

Prof. Stanley Coren z University of British Columbia, znawca psychiki ludzi i zwierząt, sporządził portret socjologiczny posiadaczy psów i kotów. Okazało się, że koty najczęściej pojawiają się w mieszkaniach osób takich jak single czy bezdzietne pary. Jego zdaniem nie bez znaczenia jest tu również zachowanie tych zwierząt mające swoje odbicie w ewolucji. Podczas gdy psy nauczone polowania w sforach wykazują większą współpracę z ludźmi, o tyle koty jako drapieżniki pierwszego rzędu w swoim mniemaniu rządzą światem i wszyscy powinni się im podporządkować.

Człowiek jak kot – kot jak człowiek

Co by nie mówić o kociej osobowości, można dopatrzeć się podobieństw do zachowań ludzi. Jednak tak jak człowiek człowiekowi nierówny, tak samo jest w przypadku kotów. Podczas gdy niektóre koty lubią być głaskane, drugie unikają człowieka jak ognia. Podczas gdy jedne pazury wyciągają tylko przy drapaku – inne drapią i gryzą. Podobnie jest w przypadku ludzi. Każdy z nas posiada swoją osobowość, którą uwarunkowało nasze wychowanie, nasi rodzice, nasze pochodzenie. Tak samo jest w przypadku kotów. Kocięta czerpią wzorce od swoich rodziców, ale ich osobowość uwarunkowana jest także rasą. Więcej o tym przeczytacie w naszym artykule pt. „6 sekretów kociej osobowości” .

Daj się zmanipulować

Złośliwi twierdzą, że faktycznie – może i koty są podobne do ludzi i idealnie pasują do obecnych czasów jako symbol indywidualizmu oraz egoizmu. Coś w tym jest. Uczeni z University of Sussex dodają do tego cechę manipulowania. Analizując serię nagrań wideo odkryli, że koty potrafią nakłonić człowieka do tego, aby je nakarmił. Robią to, wydając dźwięki adresowane do swojego opiekuna, które przypominają płacz dziecka – zupełnie jak gdyby wiedziały, że człowiek posiada wrodzoną wrażliwość na potrzeby mniejszych braci tego samego gatunku.

Indywidualizm, egoizm i manipulatorstwo to tylko jedne z nielicznych cech, które upodabniają kota do człowieka. Potrafią być też miłe, słodkie i zabawne, ale jakby nie było przypisuje się im złe ludzkie cechy. Mam tu na myśli skłonność do złośliwości, snucia spisków czy lenistwo. Poza tym są nieprzewidywalne. Z tą różnicą, że cechy te w wydaniu kocim są zupełnie niegroźne. W ludzkim… to już Tobie pozostawiam do oceny. Podobnie zresztą jak to, że koty potrafią przeżyć bez kontaktu z otoczeniem, mając do dyspozycji tylko swój kąt z kuwetą i pokarm. Niestety coraz więcej ludzi robi w podobny sposób. Zamykamy się we własnych mieszkaniach, a internet i urządzenia mobilne stają się powoli jedynymi formami międzyludzkiej komunikacji.