Kilka kotów pod jednym dachem

Posiadanie jednego kota oznacza obowiązki. Posiadanie większej liczby kotów oznacza więcej obowiązków. Kociarz, który decyduje się na więcej niż jednego kota, musi liczyć się, że zwierzęta postawią mu pewne wymagania. Bo nie sztuką jest mieć dużo kotów. Sztuką jest zapewnienie kocim lokatorom przyzwoitego komfortu.

Źródło: Shutterstock

Decydując się na kilka kociaków ich przyszły właściciel musi pamiętać o właściwym przystosowaniu mieszkania. Ważna jest odpowiednia liczba kuwet - najlepiej taka, która stanowić będzie odpowiednik liczby kotów plus jedna dodatkowa. Kuwety rozmieszczamy w różnych miejscach mieszkania, a w przypadku gdy nasze lokum piętrowe, kuwety rozstawiamy na każdym z pięter. To czym wypełnimy kuwety powinno odpowiadać kocim preferencjom.

Posłania także rozmieszczamy na różnych poziomach i w różnych miejscach, tak aby każdy z kotów mógł zająć wybrane przez siebie miejsce, zgodne z jego upodobaniami i miejscem w kociej hierarchii. Dla bardziej nieśmiałych kotów idealny będzie miękko wyściełany karton lub poduszka w trudno dostępnej lokalizacji. Ważne jest, aby każdy z kotów czuł się komfortowo i mógł odpocząć w spokoju, kiedy będzie tego potrzebował.

Miseczki z wodą mogą zostać zastąpione kocią fontanną, która stanowi zarówno element wystroju jak i praktyczne miejsce, w którym każdy z kotów może ugasić swoje pragnienie. W przypadku miseczek z jedzeniem najlepiej ustalić określone godziny posiłków. Mamy wtedy pewność, że każdy z kotów zjada swoją porcję i szybciej wychwycimy wszelkie nieprawidłowości w ilościach pobieranego pożywienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ często pierwszą oznaką chorób są właśnie zaburzenia łaknienia.

Do pełni szczęścia nasze koty potrzebować będą jeszcze miejsca zabaw i drapaka. Idealnie posłuży do tego dobrze dobrane kocie drzewko. Dodatkowo możemy w kilku miejscach mieszkania postawić inne drapaki o rożnej fakturze i wysokości. Dzięki temu każdy z kotów będzie mógł ostrzyć pazurki, a ryzyko zniszczenia mebli lub innych cennych przedmiotów zostanie mocno zminimalizowane.

Pamiętać należy o bacznym zwracaniu uwagi na zachowanie poszczególnych zwierząt. Agresja w kocim świecie rzadko przybiera postać fizycznych ataków. Bardzo często odbywa się na płaszczyźnie psychicznej. Przejawiać może się na przykład blokowaniem dostępu do kuwety, miski z jedzeniem lub miejsca odpoczynku. Skutkować może znaczeniem terenu lub zaburzeniami psychicznymi u prześladowanego kota. W takich sytuacjach każdy odpowiedzialny właściciel powinien jak najprędzej skorzystać z pomocy fachowca, aby szybko i skutecznie przywrócić harmonię w kocim stadzie.