Kiedy ruch sprawia ból, czyli zwyrodnienia stawów u

Schorzenia związane z układem ruchu są niekiedy tak bolesne, iż w znaczący sposób utrudniają, a nawet uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego czworonoga. Potrzeba ruchu, to podstawowa potrzeba każdego psa, zatem ból związany z poruszaniem powinien być łagodzony tak długo jak to tylko możliwe, przy czym zmiany spowodowane zwyrodnieniem są niestety nieodwracalne i postępujące. 

Pies cierpiący na zwyrodnienia stawów ma problemy z poruszaniem i jest apatyczny Pies cierpiący na zwyrodnienia stawów ma problemy z poruszaniem i jest apatyczny Źródło: shutterstock

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej rozwija się w psów starszych i wiąże się z zaburzeniami ilościowymi i jakościowymi chrząstki stawowej. Ta łącznotkankowa struktura, pokrywając powierzchnie stykających się kości ułatwia ich poślizg, zapobiegając ich ścieraniu się, zapewnia prawidłową ruchomość stawów. Zwyrodnieniom u psów ulegają stawy kolanowe, biodrowe i łokciowe, a także kręgosłup. Choroba może być związana z podeszłym wiekiem czworonoga, lub schorzeniami tj. dysplazja, urazy więzadeł czy kości.

Profilaktyka

O psie stawy warto dbać już od wieku szczenięcego. Nie forsujmy psa nagłym i bardzo intensywnym ruchem, nie dopuśćmy do jego nadwagi ani otyłość, podawajmy psu odpowiednio zbilansowane i dostosowane do wieku i potrzeb energetycznych pożywienie, a także preparaty, zawierające glukozamine i chondroityne wspomagające odbudowę chrząstki stawowej i działanie stawów.

Powody do obaw

Psy manifestują ból nie zawsze w sposób jasny i przejrzysty dla ludzi. Przy bolesności stawów obserwujemy niechęć do poruszania, apatię, posmutnienie. Zwierzę nie chce wychodzić na spacery, dyszy, nie wykazuje apetytu, ma problemy z poruszaniem zwłaszcza po długotrwałym odpoczynku: bolesność sprawia podniesienie się z posłania. Kulawizna i sztywny chód, oraz zaniechanie biegania i skakania to także zewnętrzne objawy mogące wskazywać na chorobę zwyrodnieniową. Wprawny opiekun zauważyć może charakterystyczną sztywność chodu i przenoszenie ciężaru ciała na wolną od choroby kończynę.

Co robić?

Z powodu ogromnej bolesności i postępującego charakteru choroby zwyrodnieniowej stawów nie można lekceważyć. Przy jej podejrzeniu udajmy się niezwłocznie do lekarza weterynarii, który po szczegółowym wywiadzie i badaniu palpacyjnym, w celu potwierdzenia diagnozy zleci badanie rentgenowskie. Leczenie zwłaszcza u zwierząt w zaawansowanym wieku polega przede wszystkim na uśmierzaniu bólu, poprzez podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Weterynaryjne leki przeznaczone do leczenie bólu i zapalenia związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów podaje się ściśle według zaleceń weterynarza: codziennie przez kilka miesięcy lub w odstępach kilkunastodniowych w zależności od substancji czynnej i jej stężenia. Leki nowej generacji działają szybko, są dobrze tolerowane i mogą dawać bardzo dobre efekty.

Niezawodne komórki macierzyste

Choroba może być także leczona komórkami macierzystymi. Zabieg przeprowadzany w wyspecjalizowanych klinikach weterynaryjnych w Polsce polega na podaniu zwierzęciu zawiesiny z komórek wcześniej pobranych ( przede wszystkim z tkanki tłuszczowej) i wyizolowanych celem namnożenia (około 7 dni). Sukces jest możliwy, dzięki zdolności komórek macierzystych do przekształcania się w dowolne komórki tkanek. Zabieg jest kosztowny, mimo to przybywa psich pacjentów po udanych zabiegach ortopedycznych z zastosowaniem komórek macierzystych.